Veřejné instituce vypsaly oproti minulému roku méně tendrů, finanční objem zakázek klesl o třetinu

Veřejné instituce vypsaly od začátku roku o šest procent méně tendrů než ve stejném období loni. Jejich finanční klesl dokonce o 30 procent na 96 miliard korun. Do Věstníku veřejných zakázek se letos během prvních pěti měsíců zapsalo 3 346 soutěží. Údaje uvedla společnost CEEC Research. Velkou zásluhu na meziročním propadu měla zakázka NET4GAS na poskytnutí bankovního úvěru v hodnotě téměř 30 miliard korun z dubna roku 2014. I při vyloučení této zakázky klesla hodnota letos vypsaných tendrů o téměř 11 procent.

Propad letos nastal až v dubnu a květnu, ještě během prvního čtvrtletí objem veřejných tendrů meziročně rostl o 8,1 procenta. „Samotný letošní květen byl proti tomu loňskému výrazně horší. Objem letošních vypsaných zakázek se propadl o 7,1 miliardy korun na 19,9 miliardy, což znamená pokles o 26 procent,“ podotkl ředitel analytické společností CEEC Research Jiří Vacek. Veřejné instituce letos v květnu připravily 677 veřejných soutěží, tedy o 14,5 procenta méně než loni.

Poklesu veřejných zakázek si všimly už i firmy. „Naše stavební společnost zaznamenala za zmiňované období mírný pokles objemu získaných veřejných zakázek ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku,“ potvrdil klesající trend objemu veřejných zakázek člen představenstva společnosti Hochtief CZ Tomáš Koranda. Chybějící veřejné investice podle Korandových slov firma nahradila větší zakázkou od soukromého investora.

Loni státní instituce zadaly zakázky za celkem 348,1 miliardy korun. To je - po odečtení mimořádných tendrů společnosti Čepro za celkem 88,4 miliardy korun a společnosti Net4Gas na poskytnutí bankovního úvěru v hodnotě téměř 30 miliard korun - meziroční růst o 15,5 procenta. Celkem se loni ve věstníku objevilo 8 762 nových soutěží vypsaných státní správou a jejími organizacemi. Početně jde o meziroční růst o 12,2 procenta, celková hodnota však klesla o 10,6 procenta. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že včetně soukromých investorů loni objem veřejných zakázek vzrostl o 102 miliardy korun na 577 miliard korun (bez DPH).

 

Zdroj: ČTK

 

Veřejné instituce vypsaly oproti minulému roku méně tendrů, finanční objem zakázek klesl o třetinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.