Výše škod spojená s pojištěním odpovědnosti kvůli úpravě občanského zákoníku roste

Objem škod spojených s pojištěním odpovědnosti roste v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku. Ten mimo jiné zrušil stanovení pevných sazeb za náhrady bolesti. Nyní ke každému případu přistupuje individuálně, což vede ke zvýšení průměrné částky přiznávaného odškodnění. Česká asociace pojišťoven předpokládá, že objem škod v následujících letech ještě v případě pojištění odpovědnosti poroste.

O změnách v odpovědnosti za způsobenou škodu ustanovených novým občanským zákoníkem mluvil ve Studiu Zet Tomáš Sýkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven . 

Změna nového občanského zákoníku upravila pravidla stanovující kdy, jak a komu vzniká právo na náhradu újmy, a jak se určí její výše. Například „v rámci náhrady škody na majetku se při odškodňování nově zohledňuje, že poškozený musí účelně vynaložit na obnovení náhrady té věci i příslušnou částku,“ řekl Sýkora. Nejedná se tedy pouze o finanční náhradu spojenou se samotnou škodou, ale i o náhradu zpětného obnovení věci. 

V rámci povinného ručení v roce 2014, tedy v roce na jehož začátku vstoupil nový občanský zákoník v účinnost, narostlo odškodnění v rámci bolestného o 140 procent. Náhrady spojené se ztížením společenského uplatnění a jednorázová odškodnění pozůstalých vzrostla dokonce o dvojnásobek. „Já jsem přesvědčen, že to zdaleka není konečné číslo, protože ty největší škody stále ještě nejsou mezi škůdci a poškozenými dohodnuty, protože zcela logicky budou předmětem soudních sporů,“ řekl Sýkora.

 

Záznam celého rozhovoru s Tomášem Sýkorou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Výše škod spojená s pojištěním odpovědnosti kvůli úpravě občanského zákoníku roste Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.