Výběr ze zahraničního tisku: Propaganda Islámského státu; prodej válečných lodí Mistral Rusku

Světová média ze dne 20. listopadu se věnují problematice internetové  propagandy Islámského státu nebo také prodeji francouzských válečných lodí Rusku. Tisk si také všímá nové inciciativy v USA, která by ve Spojených státech mohla legalizovat pobyt mnoha nelegálních přistěhovalců.

Německý týdeník Der Spiegel zveřejňuje rozhovor bývalého agenta americké zpravodajské služby FBI Alího Sufana, který pomáhal dopadnout strůjce atentátu na Spojené státy z 11. září 2001. Jedním z témat rozhovoru je i propagandistický úspěch teroristů z Islámského státu, který zpravodajec vysvětluje jejich zručností v práci se sociálními sítěmi. V jednu chvíli používali džihádisté Islámského státu až dvanáct tisíc účtů na Twitteru v oblasti Perského zálivu, ale jejich blogeři jsou aktivní i na Facebooku v Sýrii. Používají klíčová slova jako fotbalový šampionát, takže oslovují miliony uživatelů najednou, a to třeba i v jazycích jako je dánština. Islámský stát je první hnutí svého druhu, které zvládlo komunikaci s takzvanou iphonovou generací, píše týdeník. Podobně jako proti Al-Kaídě dokáže Západ i v případě Islámského sledovat a narušovat jeho plány, možná i fyzicky likvidovat vůdc hnutí. Proti decentralizované propagandě hnutí je prý ale zatím skoro bezmocný, uzavírá Der Spiegel

 

Hlas Varšavy popisuje špatrnou práci ústřední volební komise v Polsku, která od neděle nedokázala kvůli kolapsu počítačového systému zveřejnit kompletní výsledky místních voleb.  Zatímco předseda komise už odstoupil z funkce a poslanci Sněmu slibují prošetřit nákup příslušné informační technologie, předseda opoziční strany Právo a Spravedlnost Jaroslaw Kaczinski a jeho protějšek Leszek Miller ze Svazu demokratické levice požadují opakování voleb.

 

Deník The Independent píše, že Francie, která dosud zcela nezrušila prodej vrtulníkové lodi Vladivostok Rusku, měla zaplacené plavidlo předat ruským vojenským námořníkům už čtrnáctého listopadu. Moskva Francii už dříve varovala, že pokud loď nepředá do konce měsíce, vystavuje se vysokým pokutám. V současnosti už se podle deníku The Independent ve Francii chystá na palubu lodi Vladivostok čtyři sta ruských profesionálů, kteří se těší na nové školení v prostorách plavidla za více než miliardu eur. Podle francouzského tisku ale Rusové zatím nebyli vpuštěni na palubu. Ruské vojenské zdroje nicméně uvádějí, že si loď typu Mistral kotvící v přístavu Saint Nazaire u ústí řeky Loiry námořníci už prohlédli. Předání plavidla podmiňuje francouzský prezident Francois Hollande dodržováním příměří na Ukrajině.

 

Rusko chce po Severoatlantické alianci záruky, že se Ukrajina nestane členem NATO a že se aliance nebude přibližovat k hranicím Ruska, uvádí deník The Moscow Times. Takové záruky jsou ale v atmosféře vzájemné nedůvěry podle listu nerealistické – písemně takový slib Rusku nikdo nedá a že se bezpečnostní politika se nedá stavět na slibech, říká i ruský prezident Vladimir Putin. Navíc sám ukrajinský president Porošenko podle deníku chápe, že jeho země se v tuto chvíli nemůže kvůli politické a vojenské nestabilitě prezentovat jako kandidát pro vstup do NATO.

 

Nový belgický ministr pro otázky přistěhovalectví a azylu Theo Francken slíbil neúspěšné žadatele o belgický azyl důsledně vyhošťovat ze země. Podle serveru Flanderské zprávy ovšem zároveň zdvojnásobí kvóty pro přijímání přistěhovalců v rámci programů OSN na tři sta osob ročně. Už teď je 225 těchto míst rezervováno pro běžence ze Sýrie, kteří jsou na útěku před teroristy z Islámského státu. Kandidáty na udělení azylu v Belgii budou v uprchlických táborech vybírat humanitární pracovníci OSN, belgické úřady jim mají následně poskytnout práci.

 

Izraelští politici se chtějí vrátit ke kontroverzním demolicím obydlí palestinských teroristů. Podle britského deníku The Times už včera těžká technika srovnala se zemí dům palestinského atentátníka, který minulý měsíc najel autem do lidí čekajících na zastávce a zabil přitom jednu ženu a dítě. Pozorovatelé tvrdí, že takzvané odvetné demolice jen zvýší stupňující se napětí mezi Židy a Palestinci v Jeruzalémě.

 

Deník USA Today píše, že americký prezident Barack Obama má dnes večer seznámit Američany s novou iniciativou, která by podle pozorovatelů mohla ve Spojených státech legalizovat pobyt až několika milionů imigrantů. Prezident na sociálních sítích avizoval kroky, které jsou čistě v jeho pravomoci, na sepsání příslušného zákona však hodlá spolupracovat s oběma komorami parlamentu, píše deník USA Today. Už předem se proti Obamově záměru vyslovilo několik republikánských kongresmenů. Předseda svazu amerických farmářů nicméně agentuře Reuters oznámil, že amnestie pomůže dvěma stům padesáti tisícům nelegálních přistěhovalců, kteří pracují v americkém zemědělství. Ve spojených státech je 11 až 12 milionů nelegálních imigrantů, dodává USA Today.

 

Těla miss Hondurasu a její sestry byla včera nalezena v improvizovaném hrobě u řeky na severu země, píše britský The Guardian. Maria a Sofie Alvarádovy byly skoro týden nezvěstné a celostátního pátrání po nich se účastnila policie i armáda. Vyšetřovatelé uvádějí, že devatenáctiletá vítězka celonárodní soutěže královen krásy i o čtyři roky starší učitelka základní školy byly postřeleny na večírku žárlivým Sofiiným partnerem. Pachatel se policii přiznal, že po neúspěšném pokusu odvézt zraněné ženy do nemocnice, zakopal jejich mrtvá těla u vody, aby se rychle rozložila.  V Hondurasu se stane v průměru 83 vražd na sto tisíc obyvatel, což je několikanásobně více než v jiných tradičně nebezpečných zónách. Královny krásy se ve středoamerické zemi těší velké popularitě a často se stávají televizními moderátorkami nebo se uchytí v showbyznysu.

 

Zdroj: Zahraniční média

Výběr ze zahraničního tisku: Propaganda Islámského státu; prodej válečných lodí Mistral Rusku Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.