V Londýně roste největší plovoucí fotovoltaická elektrárna v Evropě

V Londýně probíhá výstavba největší plovoucí fotovoltaické elektrárny v Evropě. Projekt má pod záštitou vodárenské firmy Thames Water do roku 2020 pokrýt třetinu spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na hladině nádrže bude stát 23 tisíc solárních panelů, které zaberou plochu o rozloze osmi stadionů ve Wembley. Na rádiu Zet o tom hovořil výkonný ředitel sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sládek.  

Britové staví největší plovoucí solární elektrárnu v Evropě. Jde přitom o zdroj pitné vody pro Londýn. Je to bezpečné? Co museli realizátoři stavby udělat proto, aby fotovoltaické panely nemohly kvůli povětrnostním vlivům kontaminovat pitnou vodu? 

Londýňané se této stavby nemusí vůbec bát. Fotovoltaika patří úplně k nejbezpečnějším zdrojům. Ze solární elektrárny se nic neuvolňuje, nic z toho nevytéká a nic nemůže kontaminovat vodu tak, aby došlo k jejímu poškození.

Má fotovoltaika umístěná na vodní hladině nějaká omezení? Je například možné natáčet solární panely za sluncem, jak se tomu často děje na souši? Do jaké míry vadí těmto systémům vodní vlny způsobené větrem?

Tyto systémy právě z Velké Británie, Francie nebo Japonska jsou budovány na pevné plastové konstrukci, která odolává možným vlnám, jež mohou vznikat právě dopadem větru na vodní hladinu. To, co je důležité při budování fotovoltaiky, je to, aby byly bezpečně uložené kabeláže. Jde totiž o zařízení a mohlo by tam docházet vlivem vody k nějakému narušení kabelů a nějakému místnímu nebezpečí. Vše je ale bezpečně uloženo v těch plastových konstrukcích. S tím se pojí i natáčení. Ono se už dnes u fotovoltaiky na pevnině ustupuje od natáčecích systémů, protože roste účinnost fotovoltaických panelů. Není to tedy tak nutné jako na začátku solární energetiky. Ani tady nedochází ke ztrátě výroby tím, že by se dané panely na pevné plastové konstrukci nemohly natáčet. Je to dáno účinností fotovoltaických systémů.

Jaké jsou náklady na stavbu fotovoltaické elektrárny na vodě ve srovnání s obdobným zařízením na souši?

Tady bude určitě vyšší náklad, co se týče bezpečnosti uložení dané kabeláže právě k tomu, aby nedocházelo ke korozi nebo nějakému kontaktu s vodou. Ten by mohl vyvolat zkrat dané elektrárny. Na druhou stranu u vodní instalace odpadají výkopové práce, kdy se musí do země uložit konstrukce, a nebo právě zakopat do země kabely. Jsou tady nějaké výhody, co se týče investičních nákladů a nějaké nevýhody, které se navzájem vyrovnávají. Nedá se říct, že by vodní instalace byla nějak výrazně dražší než klasická pozemní. Například odpadá to, že nemusíte kupovat hliníkové konstrukce, ale instalujete dané zařízení na plastovou konstrukci.

 

 

Rozhovor s výkonným ředitelem sdružení Aliacne pro energetickou soběstačnost Martinem Sládkem si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

V Londýně roste největší plovoucí fotovoltaická elektrárna v Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.