V Kambodži ožívá starobylé pohřebiště v horách a v džungli

Stovka pohřebních nádob a tucet rakví se skrývá v kambodžské džungli, jižně od Kardamomského pohoří. Ukryty ve svahu jsou němými svědky dosud neznámých pohřebních rituálů.

Nancy Beavanová, novozélandská archeoložka specializující se na radiokarbonovou metodu datování, již sedm let zkoumá Kardamomy a pátrá po historii mužů, žen a dětí, jejichž kosterní ostatky jsou zachovány v nejméně deseti archeologických lokalitách.

Některé pocházejí z doby Siamského království, dnešního Thajska, jiné z doby slavného Angkorského království (9. až 15. století), jehož překrásné chrámy na severu země hojně navštěvují turisté z celého světa

Archeoložka se pustila do tohoto pátrání téměř náhodně, když datovala úlomek kosti, která se uprostřed džungle zachovala šest století. Od té doby se snaží porozumět zejména tomu, proč zde jsou ony pohřební nádoby, z nichž nejstarší pochází z doby 4. století před naším letopočtem.

Podle kambodžského buddhismu duše přechází do nového těla v okamžiku smrti, a proto je lidské tělo spáleno, aby byla tato reinkarnace umožněna. "Proč dávali kosti do pohřebních nádob?" táže se Nancy Beavanová. "Tato praxe se nikde jinde v Kambodži nevyskytuje." podotýká.

V lokalitě Phnompel v 97 metrech výšky je společně uloženo deset nádob včetně jedné angkorské z 15. až 17. století, a je tu také dvanáct rakví ze 14. až 17. století. Odborníci poukazují na to, že byly po staletí udržovány.

Tep Sokha, jeden z mála kambodžských expertů na keramiku, uvádí, že v případě nádob jde o typ porcelánu nejvyšší kvality. "Je tak kvalitní, že z toho lze vyvodit, že pohřební rituál byl posvátný a často praktikovaný," říká.

Další záhadou je dvanáct vedle sebe uložených rakví tak malých rozměrů, že by nemohly obsahovat ani dětské tělíčko. Uvnitř jedné z nich jsou kosti ženy a novorozence.

"Tyto rakve jsou unikátní. V historii Kambodži žádné takové nenajdeme. Jsou to relikvie, které nebyly nikdy přemístěny," uvádí Beavanová.

Zdejšími obyvateli byly podle ní khmerské kmeny žijící v horách, které unikly indickému vlivu a buddhismu. "Neměly nic společného s Angkorským královstvím, ale žily v jeho stínu," říká. "Možná to mohli být také uprchlí otroci z Angkoru," dodává.

Bádání archeoložky velmi pokročilo v roce 2005, kdy rybářům u města Kohkong uvízly v sítích stejné siamské nádoby jako byly nalezeny v Phnompelu a na jiných místech.

Byl zde objeven vrak lodi z 15. století s nákladem slonoviny, čínského porcelánu, ale i siamské a angkorské pohřební nádoby. Ukazuje to, že lodě ze Siamského království vyjížděly za obchodem.

Ačkoli tyto objevy jsou velmi bohaté, zůstává hlavním problémem konzervace předmětů. V Kohkongu jsou některé předměty nalezené ve vraku lodi naskládány od roku 2007 v místnosti za zasedacím sálem provinčního soudu. Místní úřady v Kohkongu však chtějí zbudovat muzeum, jehož cílem by bylo ukázat rozmanitost kambodžské kultury.

Loni provincii Kohkong navštívilo 100.000 turistů z domova i zahraničí, kteří obdivovali krásu Kardamomského pohoří, jež patří k těm méně známým částem země. UNESCO se chystá zdejší region označit za biosférickou rezervaci.

Objevený vrak, pohřební nádoby a rakve přinášejí kulturní dimenzi, která by mohla přispět k brzkému vyhlášení území za biosférickou rezervaci. "Kdybychom nic neučinili, byl by to zločin," prohlašuje Anne Lemaistrová zastupující UNESCO v Kambodži.

V posledních letech se zde totiž objevily četné průmyslové projekty, především čínské, které by mohly zničit lesy. Ekosystém rovněž narušují lovci a překupníci s dřívím.

Zdroj: ČTK/AFP

V Kambodži ožívá starobylé pohřebiště v horách a v džungli

reklama

Další články

  1. Čínský ekonomický růst znovu mírně zpomaluje

    Byznys ·

    Čínská ekonomika zpomaluje druhým čtvrtletím v řadě. Hrubý domácí produkt nejlidnatější země světa ve druhém kvartálu letošního roku činil 7,5 procenta, to je oproti před…

  2. Británie plánuje investovat do vývoje motorů

    Byznys ·

    Britská vláda a společnosti z automobilového průmyslu chtějí investovat jednu miliardu liber (30 miliard Kč) do výzkumného centra, které se bude zabývat vývojem nízkouhlí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.