Čtvrté největší bulharské bance CCB odebere vláda licenci

Bulharská vláda oznámila, že odebere licenci Corporate Commercial Bank (CCB), která po hromadném vybírání vkladů přešla pod státní kontrolu. Stát převede aktiva tohoto finančního ústavu na jeho divizi a upozorní vyšetřovatele na možné zneužití pravomocí v bance.  

V CCB nastalo hromadné vybírání vkladů poté, co klienty zneklidnily zprávy obviňující hlavního akcionáře Cvetana Vasileva z podezřelých obchodních dohod. Vasilev jakékoli pochybení popírá.

Centrální banka nad čtvrtou největší bulharskou bankou na konci června převzala dočasnou kontrolu a nařídila kontrolu aktiv a závazků banky.

V dnešním sdělení centrální banka uvedla, že chybí zásadní informace o půjčkách v objemu 3,5 miliardy leva (zhruba 49 miliard Kč). Významná část portfolia půjček CCB má prý spojitost se stranami, které souvisí s osobou Vasileva.

Krátce předtím, než stát nad bankou převzal kontrolu, vzal Vasilev z CCB 205 milionů leva (zhruba 2,9 miliardy korun) prostřednictvím třetí strany, uvedla také centrální banka. Vyšetřovatelé by prý měli určit, zda tento krok odpovídá "vykradení" banky.

Terčem hromadného vybírání vkladů se v Bulharsku v minulých týdnech kromě CCB stala i třetí největší First Investment Bank. Bulharské úřady pak zadržely několik osob kvůli podezření, že posílaly e-maily a vzkazy s poplašnými zprávami o bankách. Vláda minulý týden uvedla, že důvěra v bulharský bankovní systém se obnovila.

Zdroj: ČTK

Čtvrté největší bulharské bance CCB odebere vláda licenci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.