Tržní okénko: Stále je čas na výhodnou koupi nemovitosti, situace se ale bude zhoršovat

V průběhu roku 2016 průběžně klesaly průměrné úrokové sazby hypoték a v prosinci se dotkly svých minim 1,77 %. V roce 2017 to bude ale jinak. Podle ředitele společnosti Golem Finance Libora Ostatka už v lednu budou hypoteční sazby atakovat hranici 2 % a ceny nemovitostí budou stoupat. Stále je však podle něj dostupnost bydlení na slušných úrovních a na výhodnou koupi je tak stále čas.

S úrokovými sazbami hypoték už v lednu zahýbe novela zákona o spotřebitelském úvěru, která s účinností od prvního prosince zvýšila nákladnost poskytování hypoték z hlediska bank. V říjnu také Česká národní banka (ČNB) omezila stoprocentní hypotéky a další omezení chystá na duben. „Velmi zásadní roli hraje také cena zdrojů dlouhých peněz na mezibankovním trhu. Ta skutečně v závěru roku vyrostla poměrně výrazně,“ dodal Ostatek. Už nyní se hypoteční sazby některých bank pohybují nad dvě procenta. Tuto hranici pak atakuje i průměrná hodnota.

Podle Ostatka ale i tak zůstává dostupnost bydlení velmi dobrá. Dostupnost bydlení je definovatelná tím, kolik domácnost vynaloží ze svých čistých příjmů na splátku hypotéky. „V současné době je výdaj české průměrné domácnosti na průměrný byt 35 procent, což je situace velmi dobrá,“ uvedl v pořadu Tržní okénko. Stále je tak podle něj vhodný čas najít nemovitost, která má velmi dobrý poměr cena, výkon

Situace se bude ale postupem letošního roku horšit. Ceny nemovitostí ještě stále nevyšplhaly na svá maxima a hypotéční sazby už nemají kam klesat. „Pokud se nezastaví růst cen nemovitostí, tak se situace bude zhoršovat,“ řekl Ostatek.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Tržní okénko: Stále je čas na výhodnou koupi nemovitosti, situace se ale bude zhoršovat Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.