Trhem ICT hýbe přechod na třetí platformu, největší potenciál je v mobilních aplikacích

Vývoj informačních technologií ovlivňuje nejvíce přechod na takzvanou třetí platformu. Jde o koncept postavený na cloudových technologiích, chytrých telefonech ale i apIikacích. S nimi podle manažera výzkumu poradenské společnosti IDC Pavla Rolanda přijde hlavní vlna inovací. 

Třetí platforma je postavena na čtyřech pilířích, kterými jsou mobilita, cloudové služby, analýza velkých dat a sociální technologie. Dohromady vytvářejí prostor pro další vlnu inovací a růstu celé ekonomiky.

Největší prostor pro inovace vytváří podle Pavla Rolanda na třetí platformě mobilita. Společnost IDC očekává, že chytré telefony budou v roce 2015 generovat celosvětově 40 procent z celkového růstu trhu s IT. „Je zde velký fenomén ohledně takzvaných phabletů. To znamená tabletů s obrazovkou, která má 5,5 až 7 palců. Určitě jste také zaznamenali skupiny takzvaných "wearables" - česky nositelnosti. Jsou to chytré náramky nebo hodinky. My v tomto segmentu letos očekáváme 40 až 50 milionů prodaných,“ sdělil Roland.

Největší objem investic do technologií se bude letos týkat IT služeb a softwaru. Dohromady se podle IDC budou tyto dva segmenty podílet na celosvětovém trhu 51 procenty. Oba navíc budou růstové.

„Z hlediska infrastruktury nebo hardwaru jsou poté tou nejzajímavější oblastí smartphony neboli chytré telefony, které mají vysoký podíl a meziroční růst zhruba 8,1 procenta. Z hlediska růstu budou také zajímavé tablety a systémy pro ukládání dat,“ řekl ve Studiu ZET Roland.

Hlavní vlna inovací však přijde podle Pavla Rolanda až s aplikacemi pro tato zařízení. IDC očekává, že uživatelé letos z internetu stáhnou 150 miliard aplikací pro chytré telefony, tablety a wearables. Distribuci těchto produktů budou dominovat společnosti Apple a Google.

 

Celý rozhovor s výzkumným manažerem poradenské společnosti IDC Pavlem Rolandem o očekávaném vývoji na trhu s informačními a komunikačními technologiemi si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Trhem ICT hýbe přechod na třetí platformu, největší potenciál je v mobilních aplikacích Foto: Archiv Pavla Rolanda

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.