Tým českých vědců zastavuje superodolné bakterie

Nárůst antibiotické rezistence mikroorganismů je jedním z nejpalčivějších problémů současné medicíny, který může výrazně komplikovat rozvoj dalších medicínských postupů, ať už jde o chirurgii, transplantologii nebo klasické lékařství. Cílem vědců po celém světě je vyvíjet co nejefektivnější metody, které by byly schopné odpovědět ošetřujícím lékařům na otázku, jaká antibiotika mají při konkrétní infekci podat. Český vědec Jaroslav Hrabák, docent lékařské mikrobiologie a manažer nově otevřeného Biomedicínského centra Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, vyvinul v roce 2011 metodu, která umožňuje detekovat nejzávažnější typ rezistence. Za svou vědeckou práci letos získal Cenu Neuron pro mladé vědce, kterou každoročně uděluje Nadační fond Neuron.

„Bakterie si antibiotika vytvářely po dobu desítek milionů let, aby si vyčistily svůj životní prostor. Během této doby se ale vyvinuly další bakterie, které se naučily antibiotikům odolávat. Zavedením penicilinu a dalších antibiotik jsme tento proces významně urychlili,“ vysvětlil na rádiu Zet docent Hrabák a dodal: „Bakterie mají schopnost si mezi sebou vyměňovat genetickou informaci, která je zodpovědná za šíření antibiotické rezistence. Došlo tak k jistému vystřízlivění, kdy se v šedesátých letech minulého století ukázalo, že antibiotika nezastaví jakoukoli infekci.“

Důvodem vzniku superodolných bakterií je podle Hrabáka hlavně nadužívání antibiotik, a to jak v lidské medicíně, tak i ve zvěrolékařství. „Příkladem je Řecko nebo Itálie, kde se používá velké množství antibiotik a rezistence je tam velkým problémem,“ myslí si docent Hrabák. Jen v České republice pak předepisují lékaři lidem ročně na 80 milionů denních dávek antibiotik, což je v přepočtu na hmotnost přibližně 67 tun. Další desítky tun antibiotik se spotřebují při léčbě hospodářských a domácích zvířat. Výsledkem je, že rychle přibývá bakterií, které jsou vůči antibiotikům částečně nebo zcela odolné. Ty pak představují velké nebezpečí pro těžce nemocné pacienty. Běžné bakteriální infekce pro ně totiž mohou být smrtelné.

„Dalším faktorem je hygiena, a to i obyčejné mytí rukou. Nebezpečné může být také cestování do rizikových zemí – lidé si ve svém zažívacím traktu mohou přivézt multirezistentní bakterie. Ty sice zdravému jedinci neublíží, ale čekají na svou příležitost ve střevech,“ vysvětlil Hrabák.

Tým docenta Hrabáka objevil metodu, jejíž princip je velmi jednoduchý. Stačí smíchat bakterii s roztokem antibiotika a ve spektrometru určit, jestli bakterie produkuje enzym, který toto antibiotikum ničí. Druhá metoda umožňuje vidět konkrétní bílkoviny a enzymy, které bakterie používá pro obranu před antibiotiky. „U velmi vážně nemocných pacientů je třeba panrezistentní bakterie rozpoznat včas, abychom zabránili jejich šíření. Naše metoda zkrátila diagnosticky proces o zhruba dvacet hodin – na pouhé tři hodiny,“ upřesnil Hrabák.

Společně s profesorem Matějovičem z Fakultní nemocnice v Plzni připravuje další experimenty pro zjištění účinnosti antibiotik. Na biologickém modelu zjišťují, jestli se rezistence bakterií projevuje pouze v laboratorních podmínkách, nebo také v živém těle. Cílem je vyvinout metody, které během dvou hodin určí, jestli bakterie umírají. Pro lékaře to bude důležitý poznatek, protože zjistí, jestli dosavadní léčba zabírá. „Dále se snažíme mapovat zdroje panrezistentních bakterií a způsob, jakým se mohou šířit v nemocnici. Rovněž spolupracujeme s kolegy z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, abychom propojili poznatky ze zdravotnictví i zemědělství a zjistili rezervoáry těchto bakterií v prostředí,“ dodává.

 

Rozhovor s docentem Hrabákem na rádiu Zet si můžete přehrát v playeru výše.

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Nadační fond Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Tým českých vědců zastavuje superodolné bakterie Foto: Jaroslav Hrabák letos převzal Cenu Neuron pro mladé vědce. Autor: Lukáš Bíba

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.