Srbsko začne v únoru jednat s měnovým fondem o novém záložním úvěru

Srbsko v polovině února zahájí jednání s Mezinárodním měnovým fondem o novém záložním úvěru. Ve čtvrtek večer to poslancům oznámil srbský ministr financí Lazar Krstić. Investoři úvěr považují za zásadní pro finanční stabilitu této balkánské země, prohlásil Krstić.

MMF před skoro dvěma lety přerušil tehdejší program pro Srbsko v objemu jedné miliardy eur (27,5 miliardy Kč), protože Srbsko nedokázalo udržet na uzdě výdaje. Jednání o novém záložním úvěru by se ale mohla zkomplikovat kvůli možným předčasným volbám, které by se mohly konat v březnu.

Krstić řekl, že Srbsko peníze z případného nového záložního úvěru od MMF čerpat nepotřebuje. Dohoda s MMF by ale mohla pomoci ujistit investory, že Bělehrad dokáže udržovat zdravý základ svých financí.

Srbský rozpočet veřejných financí na příští rok počítá se schodkem 4,6 procenta výkonu ekonomiky. Podle analytiků rozpočet nezahrnuje nejtvrdší výdajové škrty, které ministr Krstić slíbil při svém zářijovém nástupu do úřadu. To vyvolává spekulace, že největší strana srbské vládní koalice nevylučuje možnost předčasných voleb.

Evropská unie příští rok zahájí přístupové rozhovory se Srbskem, které přes výrazný posun stále zcela neuzavřelo všechny své spory se sousedním Kosovem. První mezivládní konference mezi EU a Bělehradem je plánovaná na 21. ledna.

Zdroj: ČTK

Srbsko začne v únoru jednat s měnovým fondem o novém záložním úvěru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.