Sebelítost je k ničemu, říká vicemistr Strongmana Jiří Tkadlčík

Litování ruku v ruce se sebelítostí je k ničemu. V pořadu Myšlení první ligy to řekl vicemistr světa ve Strongmanovi Jiří Tkadlčík. Jde o muže, který má od tří let cukrovku. Kadlčík ovšem říká, že právě ona jej motivovala k tomu, aby překonával své hranice. Pravidelným pořadem provází kouč, mentor a bývalý šéf Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit.

Můžete posluchačům popsat, co vlastně Strongman je?

Je to krásný silový sport, který má asi sedmdesát disciplín. Disciplíny mají různé variace. Na závodech máte, dejme tomu pět až šest disciplín. Z těch nejzajímavějších vypíchnu tahání kamionů, převracení půl tunové pneumatiky nebo zvedání stromu nad hlavu a další. Disciplíny se na různých soutěžích kombinují a vždy se mění.

Čtyřikrát denně si musíte píchat inzulin. Život před vás postavil poměrně těžkou výzvu. Jak se na to dívalo vaše okolí, když jste se rozhodl, že budete jedním z nejsilnějších mužů planety?
Je to tak, mám cukrovku prvního typu od tří let. Okolí se na to nejdříve dívalo, že on si tady bude něco zkoušet. To jsou jen takové bláhové sny, je to snílek. Když viděli, že to nevzdávám a jsem do toho zakousnutý jak ten pitbull nebo bulldog, tak říkali, ať to nedělám, mohlo by ti to v budoucnu uškodit. Dokonce si pamatuji, že mi paní doktorka říkala, ať hlavně nezvedám nic těžkého nad hlavu.

Kdo na vás měl v dětství největší vliv?
Určitě rodiče. Když to tak vezmu, tak na každého mladého človíčka mají vliv rodiče. Ať už to bylo z toho pozitivního přístupu ke sportu, kdy mě táta dal ve tří letech balón a řekl, že si půjdeme kopat a naučil mě všechno možné. Já jsem měl od něj tak obrovský sportovní základ. Hodně musím ale vyzdvihnout i mamku. Protože, jak jsem ve třech letech dostal cukrovku, tak táta se z toho trochu podělal, když to řeknu takto a začal mě víc šetřit, mamka ale ne. Mamka řekla, že budu dělat to, co dělají zdravá děcka. Přihlásila mě tak na hokej. Z tohoto musím vypíchnout rodiče, že to bylo skvělé.

Co vám nejvíc chybí od doby, když vám bylo deset let?
Asi nic. Někdo může říct taková ta svoboda, taková ta volnost dělat si, co jsi chtěl nebo taková ta bezstarostnost. Já se musím pochválit, že já to mám teď furt, že dělám to, co chci a to, co mě baví. Samozřejmě se musím někdy kousnout a udělat i takové ty nepříjemné věci, co k tomu sportu nebo životu patří. Musím ale říct, že mi nic nechybí, že jsem na tom pořád lépe a lépe.

Kdo myslíte, že ve vás objevil ten talent ke sportu?
Těžko říct, myslím si, že to byl áta, že ten to pořád nějak rozvíjel. I když on tolik netlačil na tu soutěživost, on spíš chtěl sporty naučit. Potom jsem to spíš sám v sobě lámal, že jsem se strašně rád poměřoval. Nevím, jestli to ve mně nevyvolala ta cukrovka, že jsem si dokazoval, že budu lepší, než ty zdravější děcka. V tělocviku jsem vždy musel doběhnout dál, skočit dál, nezajímal mě žádný handikep a sám sobě jsem se snažil dokázat, že vlastně nejsem horší, protože my to všichni říkali. Jsem potkal ty babky v Přerově a oni říkali, ježiš to je chudáček, on je nemocný a on tohle. Já jsem si říkal, já ti ukážu bábo, jaký já jsem chudáček.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s vicemistrem Strongmana Jiřího Tkadlčíka. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet, YR News

Sebelítost je k ničemu, říká vicemistr Strongmana Jiří Tkadlčík Foto: Zet: Jan Mühlfeit a Jiří Tkadlčík

reklama

Další články

1. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

Byznys ·

Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

2. Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje

Společnost ·

Plán vlády premiérky Theresy Mayové zveřejněný minulý týden představuje jediný způsob, pomocí něhož lze docíit dohody o odchodu Británie z Evropské unie, který bude v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.