Schengenský informační systém: Jak funguje ochránce našeho evropského prostoru

Schengenský informační systém představuje významnou úlohu při ochraně schengenského prostoru. Díky němu lze kontrolovat pohyb věcí nebo osob zanesených do softwaru samotnými bezpečnostními složkami států. Ředitel společnosti Komix Tomáš Rutrle na rádiu Zet říká, že může jít konkrétně o vozy, zbraně, kradené nebo ztracené doklady, lodě nebo stíhané osoby. V České republice se pak systém využívá zejména na letišti. 

Na území České republiky se systém využívá od roku 2007. Existence informačního systému je zásadním předpokladem, aby mohlo docházet k existenci volného pohybu osob v rámci schengenského prostoru. Schengenský informační systém se pak skládá z centrální databáze a jednotlivých národních informačních systémů. Ty poté využívají policejní organizace členských států, jež se připojily k Schengenské dohodě.

Policejní složky jednotlivých států pak mohou do databáze zavádět značné množství informací zahrnující osoby a ostatní hledané věci. „Vloží tam důvod, pro který je objekt hledán a vloží tam požadavek na akci, která má být provedena v tom případě, že je objekt nalezen nebo zaregistrován v jiném členském státě. Informace z centrální databáze jsou poté prostřednictvím národních informačních systémů k dispozici policejním organizacím, které je v zásadě využívají na hranicích schengenského prostoru,“ řekl Rutrle.

Rutrle říká, že pro Českou republiku jako vnitrozemský stát, který je obklopený státy v schengenském prostoru, jsou kontrolovaným prostorem zejména přechody na letištích. „V zásadě pro pasažéra, který odlétá nebo přilétá nějakou linkou naprosto nepozorovaně v okamžiku, kdy je jeho pas nebo doklad protažen čtecím zařízením, tak na pozadí proběhne poměrně komplexní vyhledávání, které jej takzvaně ztotožňuje nebo neztotožňuje s těmi vyhledávanými osobami,“ informoval Rutrle. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Komix Tomášem Rutrlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Schengenský informační systém: Jak funguje ochránce našeho evropského prostoru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.