Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitrij Medveděv. Odpolední hlasování podle ruských médií nebude tajné, ale veřejné.

"Rozhodnutí o veřejném hlasování padlo na pondělní schůzce předsedy dumy Vjačeslava Volodina s vedením všech čtyř poslaneckých klubů," řekl agentuře Interfax s připomínkou, že v daném případě jednací řád umožňuje uspořádat hlasování jak tajné, tak veřejné.

Poslanci mají začít jednat ve 14:00 SELČ. Ke schválení stačí staronovému premiérovi prostá většina, tedy nejméně 226 hlasů od celkem 450 poslanců. Opoziční komunisté již dali najevo, že nehodlají pro Medveděva hlasovat, i když definitivní stanovisko ještě nepřijali. Za premiérem ale stojí vládní strana Jednotné Rusko, které je předsedou a která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Již dříve dala najevo, že prezidentův návrh nepochybně duma schválí.

Podle ústavy by nový premiér měl do týdne předložit prezidentovi návrh na složení vlády. V médiích se spekuluje, že vládu opustí vicepremiéři Igor Šuvalov, Olga Goloděcová a Sergej Prichoďko.

Dosavadní Medveděvova vláda, kterou tvořilo devět vicepremiérů a 22 ministrů, odstoupila po pondělní inauguraci prezidenta Putina, jak požaduje ruská ústava. Putin vzápětí navrhl na premiéra znovu Medveděva, který stál v čele vlády po celých šest let předchozího prezidentova mandátu. Před tím na čtyři roky vystřídal Putina v Kremlu v roli prezidenta, protože ústava nepovolovala Putinovi zastávat nejvyšší funkci více než dvakrát za sebou.

 

Zdroj: ČTK

Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.