„Radíme lidem, jak se nerozvést blbě,“ říká spolumajitel poradenské skupiny Filip Černý

Podle statistik končí až polovina manželství rozvodem. Prošel jím i Filip Černý, spolumajitel poradenské firmy Kogi. Právě tato zkušenost ho postrčila k založení firmy, která se zabývá rozvodovým koučinkem. Ten se snaží zjistit, zdali je rozvod skutečně nevyhnutelný. Jestliže je situace vážná a rozvod nutný, klade si za cíl rychlé vypořádání a minimální eskalaci sporu, která může mít negativní vliv na děti. „Dospělí si v zášti neuvědomují, jaký to na ně má dopad,“ řekl Černý v pořadu Zet Light.

Poradenská skupina Kogi. V čem lidem radíte?

Máme tři firmy. Jedna je pro SME segment, to je snižování nákladů pro podnikatele. To je firma Kogi ONE. Dále máme firmu Kogi CON, ta se soustředí na velké firmy. Tam děláme poradenství, které se týká rozvoje byznysu. Pak máme třetí firmu, která se zaměřuje na to, aby se lidé nerozváděli blbě.

A jak se rozvádět dobře? Jak vypadá blbý rozvod? K tomu nám něco musíte říci...

Blbý rozvod je takový rozvod, kde si lidé najmou právníky. Ti řeknou ať se manželé nebaví spolu, ale jen skrze právníky. Eskalaci sporu mají v popisu práce, je za to nějaká odměna. Z toho potom roste rozvod do astronomických výšek. Dobrý rozvod je postavený na tom, jak jsme to postavili my. Má to tři fáze. První fáze je, že když se vám něco v manželství nedaří, tak to neznamená, že se musíte rozvádět. Lidé k nám chodí, analyzujeme situaci, která u nich je. Sedmdesát procent lidí se rozvádí poprvé a vůbec neví, do jaké mašinérie se dostanou.

Jaké procento manželských situací se Vám podaří zvrátit?

Zatím máme dobré výsledky. Je toho docela dost. Neřeknu přesná procenta, ale určitě je to nadpoloviční většina. Ta služba v Americe, na Novém Zélandu nebo v Německu běžně funguje. Rozvodový kouč je tam certifikovaná práce.

Co následuje pokud se to tedy nezdaří zvrátit?

V tu chvíli máme své právníky. Lidé, co k nám přijdou, chtějí se rozvést a tím pádem píší jednu smlouvu dohromady s naším jedním právníkem, který u soudu zastupuje oba dva. Vypořádá se majetek, všechny věci se vypořádají u nás a v tu chvíli může rozvod proběhnout do třech měsíců.

Jak to vypadá s péčí o děti. Řekněte upřímně svůj názor, který model je podle vás nejvhodnější?

Celé se to odvíjí od toho, kolik času rodiče mají. Když dojde k tomu, že se chtějí lidé rozvádět, tak jsou tam emoce. Padají slova jako „ty ty děti mít nebudeš“ a „já chci střídavou péči“. Když se trochu ponoříme do toho, že jsou to pracující manažeři a manažerky, tak zjistíme, že cestují po světě a nemají čas se o děti starat. První důležitá věc je, podívat se na to, jak chce ten rozvádějící se pár žít. Pro mě je nejlepší a nejfunkčnější střídavá péče. Já sám střídavou péči mám, perfektně funguje. Celé je to na tom, že člověk musí zahodit bolístky a komunikovat, komunikovat, komunikovat. To, že se rozvádějí dospělí ještě neznamená, že přestáváme být rodičem. Většina případů má ale bohužel neuvěřitelný dopad na děti, což si ti dospělí v té zášti neuvědomují. 

 

 

Záznam celého rozhovoru s Filipem Černým, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

 

Zdroj: Zet

„Radíme lidem, jak se nerozvést blbě,“ říká spolumajitel poradenské skupiny Filip Černý Foto: Archiv Filipa Černého

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.