Prodloužení protiruských sankcí postihne zemědělce, varuje Agrární komora

Prodloužení sankcí vůči Rusku, o kterých v úterý rozhodli velvyslanci zemí EU, se nelíbí Agrární komoře ČR. Nejvíce budou zasaženi zemědělci a zpracovatelé, řekl prezident komory Miroslav Toman. Dokud se ale nedodržují podmínky mírových dohod pro východní Ukrajinu, není změna zahraniční politiky ČR a EU možná, oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Pokud nejsou dodržovány podmínky Minských dohod, pak bohužel není prostor pro změnu zahraniční politiky ČR a celé EU,“ řekl Jurečka. V názoru se tak rozchází s agrárníky, kteří po zrušení sankcí a obchodního embarga ze strany Ruska dlouhodobě volají.

„Bohužel ani na opakované společné výzvy naše, zemí V4 i dalších zemí není brán zřetel, a tak se potýkáme s každodenními problémy, jako je propad cen, hromadění zásob, či ohrožení pracovních míst, které nechtějí naši politici vnímat,“ řekl prezident komory Toman. Podle něj se bude ruský trh stále více uzavírat. „Ke všem dopadům je tedy nutné připočíst i zmaření vynaloženého úsilí a investic, které byly do roku 2014 vloženy do vstupu firem na ruský trh,“ dodal.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý nepovažuje sankce za efektivní. „Potvrzují se má slova, téměř dva roky trvající sankce vůči Rusku nejsou účinné, nezaznamenal jsem žádnou změnu zahraniční politiky Ruska a prezidenta Putina a prodloužení platnosti sankcí o půl roku na tom nic nezmění,“ sdělil. Podle něj se snaží komora eliminovat dopady sankcí na firmy a otevírá nové trhy, jako jsou Írán, Kuba, Turecko a Indonésie. Podle mluvčího Svazu průmyslu a dopravy ČR Milana Mostýna je Rusko pro české exportéry dlouhodobě nejzajímavější destinací. „Firmy by ve vztahu k ní potřebovaly předvídatelnost větší než jen šest měsíců,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy obchod mezi ČR a Ruskem proti rokům 2012 a 2013, kdy byl na maximu, propadl. Za první letošní čtyři měsíce to bylo oproti roku 2012 o 41 procent. Celkový zahraniční obchod ČR je ale ve srovnání s rokem 2012 vyšší. „Český zahraniční obchod sankce v celkovém pohledu nijak zásadně nezasáhly. Část firem, které obchodují s Ruskem, se dokázaly přeorientovat, ta zbývající část nezodpovídá za tak velkou část objemu našeho zahraničního obchodu, aby se to projevilo v celkových datech,“ řekl. Prodloužení sankcí bude mít podle něj slabší dopad než jejich zavedení, a nemělo by se významně na českém zahraničním obchodu projevit.

Velvyslanci zemí Evropské unie se včera shodli na prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku do konce ledna příštího roku. Formálně by krok měli v pátek potvrdit ministři zahraničí zemí EU za předpokladu, že na poslední chvíli nevznese námitky francouzský parlament. Hospodářská opatření, omezující především ruský přístup na finanční trhy a zakazující export určitých typů výrobků, přijala EU v roce 2014 v reakci na ruský postup v ukrajinské krizi.

 

 

Zdroj: ČTK

Prodloužení protiruských sankcí postihne zemědělce, varuje Agrární komora Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.