Prodej nových aut v EU meziročně rostl, v ČR o 25 procent

Meziročně vzrostl prodej nových osobních automobilů v zemích Evropské unie o 4,5 procenta oproti stejněmu období v loňském roce. Tento trh roste podle Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) již devátý měsíc. Německo, které je největším automobilovým trhem v Evropě, ovšem zaznamenalo pokles. V České republice prodej aut vzrostl o 25,5 %. 

Počet nových registrací osobních aut v zemích EU v červnu stoupl na zhruba 1,1 milionu kusů. Německo bylo jediným velkým evropským státem, který v červnu zaznamenal pokles. Na tomto největším evropském automobilovém trhu v Evropě, prodej klesl o 1,9 procenta, zatímco všechny ostatní významné trhy vykázaly růst. Ve Francii například odbyt stoupl o 2,5 procenta, ve Španělsku dokonce o téměř 24 procent.

V České republice prodej aut vzrostl o 25,5 procenta na 18.171 aut. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto přitom v EU zvýšila odbyt o 12 procent na 49.794 vozů. Podíl na tomto trhu jí za celý měsíc stoupl na 4,2 procenta z 3,9 procenta před rokem. Vyšší byl i za celé pololetí, kdy stoupl z 3,9 na 4,4 procenta.

Z jiných automobilek se v EU dařilo skupině Renault; odbyt jí za celý měsíc stoupl o skoro 24 procent, když prodej aut z její rumunské filiálky Dacia vyskočil skoro o třetinu.

Evropští spotřebitelé v uplynulých letech kvůli recesi a rostoucí nezaměstnanosti omezovali nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily. Díky zlepšujícím se hospodářským vyhlídkám trh pozvolna oživil. Červnový růst byl však po Evropě rozložen nerovnoměrně a srovnán s nízkým loňským údajem.

Skutečnou úroveň poptávky přitom zkreslovaly masivní slevy a další stimuly, tvrdí analytici. Podle jedné agentury pro výzkum trhu se pobídky v maloobchodě na pěti největších evropských trzích zvýšily meziročně o desetinu na rekordních 2748 eura (75.400 Kč) na vozidlo.

„I když lze předpokládat, že růstový trend bude ještě nějakou dobu pokračovat, rekordních hodnot z roku 2007 v této dekádě trh asi nedosáhne. Důvodem jsou především drastické propady některých velkých trhů v předchozích letech, zejména ve Španělsku a v Itálii. Naopak jiné velké země, především Německo, se od předkrizových hodnot příliš nevzdalují," upozornil Jan Linhart ze společnosti KPMG.

Sdružení kromě dat za EU dnes zveřejnilo také údaje za státy osmadvacítky a země Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), kam patří Island, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Norsko. Celkově tam bylo v červnu zaregistrováno zhruba 1,23 milionu aut nových osobních aut, což je o 4,3 procenta víc než před rokem. Za celé první pololetí nárůst činí 6,2 procenta, o něco méně než pouze v EU, kde to bylo 6,5 procenta.

"Evropský trh osobních automobilů však ani po dosavadním růstu v letošním roce nedosahuje úrovně 'předkrizových' let, ani průměru za roky 2006 až 2013," sdělil k výsledkům prezident tuzemského Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Martin Jahn. Oproti roku 2007 jsou první registrace za první polovinu roku nižší o 19,5 procenta, tedy o zhruba 1,67 milionu aut, stojí ve zprávě sdružení.

Prodej nových aut v EU meziročně rostl, v ČR o 25 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.