Porošenko si den po Putinovi telefonoval s Trumpem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko telefonicky hovořil s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, v telefonátu zdůraznil odhodlání k aktivní spolupráci ve prospěch strategického partnerství. Oba státníci se dohodli na pokračování kontaktů a na budoucím osobním setkání. Porošenko mluvil s Trumpem den poté co newyorský miliardář telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump se k ukrajinské problematice během volební kampaně příliš nevyjadřoval, i když zdůrazňoval zájem na nápravě neuspokojivých americko-ruských vztahů. Podobné výroky Kyjev sledoval se znepokojením, protože se obává sblížení Washingtonu a Moskvy a růstu amerického izolacionismu.

Odcházející vláda Baracka Obamy hájila v ukrajinsko-ruském konfliktu zájmy Kyjeva a poskytovala i materiální pomoc ukrajinské armádě. Po anexi Krymu vyhlásily Spojené státy sankce proti ruským činitelům, kteří se na záboru ukrajinského poloostrova podíleli. Od jara 2014 Washington sankce několikrát rozšířil.

Podle ruských zdrojů Putin s Trumpem o Ukrajině a o anexi Krymu během svého pondělního prvního přímého kontaktu nemluvili.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Porošenko si den po Putinovi telefonoval s Trumpem Foto: Petro POROŠENKO; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.