Pojišťovny musí kvůli Občanskému zákoníku měnit všechny smlouvy

Pojišťovny musí při přípravě na zavedení nového občanského zákoníku, který by měl začít platit od 1. ledna, přepracovat veškerou smluvní dokumentaci týkající se sjednávání pojištění. Tedy pojistné smlouvy, pojistné podmínky, formuláře. Náklady odhadly až na desítky milionů korun. Velké změny čekají hlavně při likvidaci škod.

Pojišťovny jsou na novou normu již prakticky přichystány. „Celkové náklady spojené se zavedením nového občanského zákoníku představují asi deset milionů korun,“ řekl ČTK mluvčí Kooperativy Milan Káňa. „Řada našich procesů a činností již dlouho směřuje k přípravám na tuto novou právní normu. Vše běží podle plánu, a dnes tak můžeme říci, že jsme již prakticky připraveni,“ doplnil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Také Generali je momentálně ve fázi ladění posledních detailů. Právní, personální a marketingové náklady se podle mluvčího Jiřího Cívky v součtu budou pohybovat v řádech milionů korun. Časově náročné byly prý především právní analýzy, které jsou klíčové pro další kroky související s účinností nového zákoníku. V Allianz toto téma zaměstnávalo nejenom lidi z pojišťovny, počínaje právníky, přes produktové specialisty až po odborníky v IT, ale také externí konzultanty.

V souvislosti s vyřizováním pojistných událostí se podle Káni pojišťoven dotkne zejména nová právní úprava odpovědnosti za škodu (nově "povinnosti nahradit újmu"), kterou je třeba zavést do rutinních procesů. Nový občanský zákoník bude nejen u povinného ručení znamenat změny a velký boom odpovědnostních pojistek, dodal.

Nový občanský zákoník zavádí daleko větší ochranu spotřebitele a činí proces sjednání pojistné smlouvy průhlednějším. Klienti budou více chráněni prostřednictvím tzv. předsmluvních informací. Zde ještě před sjednáním smlouvy naleznou na jednou místě jasné a relevantní informace o tom, na co jsou a nejsou pojištěni, tj. včetně výluk z pojištění. Pojišťovna navíc bude vést a archivovat záznam z jednání s klientem.

Na druhou stranu zákoník opouští současné pojetí náhrad škod na zdraví stanovovaných na základě bodové vyhlášky. To bude v následujících letech hlavně v oblasti odpovědnostního pojištění (například v povinném ručení) znamenat nárůst výše škod, což se současně bude muset promítnout i do ceny pojistek. Klienti tedy budou za pojištění platit více, v konečném důsledku ale získají spravedlivější odškodnění, podotkl Zavoral.

Jedna ze změn se totiž týká toho, že v případě odškodnění při škodách na zdraví (u povinně smluvního i havarijního pojištění) není stanoven limit a je otázka, jak se k této problematice postaví soudy. „Již dnes máme případy, kdy se ohodnocení zdravotního poškození nebo smrti dostává do milionových částek,“ upozornil Káňa.

Podle odborných odhadů se judikatura obecných soudů, zohledňující novou právní úpravu v odškodňování, bude stabilizovat během deseti let. Finální stabilizace judikatury prostřednictvím nálezů Ústavního soudu ČR ale může být ještě delší.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny musí kvůli Občanskému zákoníku měnit všechny smlouvy Foto: CTK.cz

reklama

Další články

  1. Top 10 mobilní aplikace pro profesionály

    Tech ·

    Současná nepřeberná nabídka mobilních aplikací pro chytré telefony umožňuje uživatelům najít si usnadnění v téměř jakékoli oblasti. V redakci Zet jsme pro vás vybra…

  2. Praha schválila prodej třetiny bytového fondu

    Byznys ·

    Pražští zastupitelé schválili prodej zhruba 1200 bytů v blocích panelových domů, převážně v Hlubočepích. Praha prodejem získá přes 600 milionů korun. Lidé za metr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.