Příměří podle Asada neznamená, že strany přestanou používat zbraně

Příměří není o tom, že každá strana přestane používat zbraně. Znamená to zastavení teroristů a zamezení posilování jejich pozic, oznámil to syrský prezident Bašár Asad v rámci rozhovoru se syrskou státní televizí. Pro Damašek je podle něj nejzásadnější prioritou do budoucnosti právě boj proti terorismu. Řešení syrské krize pak shledává v uzavření jednotlivých lokálních dohod o usmíření.

„Pokud jde o příměří, zastavení operací, pokud nastane, neznamená to, že každá ze stran přestane používat zbraně,“ uvedl Asad v Damašku. „Příměří znamená na prvním místě zastavit teroristy, aby nemohli posilovat své pozice. Pohyb zbraní, vybavení, teroristů či upevňování pozic, to vše nebude dovoleno,“ dodal.

V Mnichově se minulý týden ve čtvrtek sešli zástupci 17 zemí včetně USA a Ruska poté, co byly o týden dříve pozastaveny mírové rozhovory o Sýrii v Ženevě. Americký ministr zahraničí John Kerry následně uvedl, že bylo dohodnuto, že se během týdne pokusí účastníci jednání zajistit „ukončení nepřátelských akcí“ v Sýrii a co největší rozšíření dodávek humanitární pomoci. Podle Asada ale nikdo nedokáže do týdne zajistit podmínky pro takové příměří.

Jak syrský prezident dodal, předtím, než ke klidu zbraní dojde, je třeba si odpovědět na množství otázek. Jednou z nich je i definovat, kdo je terorista. Když jde o stát, terorista je každý, kdo proti němu pozvedne zbraň, dodal Asad.

„Nemůže existovat příměří bez nějakého cíle či času. Zatím řekli, že chtějí příměří do týdne. Kdo je schopný splnit všechny požadavky a podmínky do týdne? Nikdo," uvedl Asad.

Podle zástupců mezinárodního společenství by nové mírové rozhovory, které začaly na konci ledna v Ženevě, nyní ale byly pozastaveny, měly vést k ukončení konfliktu a určitému přechodnému období. Tehdy by měla vzniknout dočasná syrská vláda, která připraví ústavu a volby. Podle Asada musí být ale jakýkoli politický přechod v jeho zemi v souladu s nynější syrskou ústavou. Existence takzvané přechodné vlády se s ní přitom neslučuje, naznačil.

 

 

Zdroj: ČTK

Příměří podle Asada neznamená, že strany přestanou používat zbraně Foto: Valentina Petrov / Shutterstock.com: Syrský prezident Bašár Asad

reklama

Další články

  1. Evropské akcie pokračovaly v prudkém růstu

    Byznys ·

    Evropské akciové trhy včera opět prudce rostly. Akcie bankovních firem se tak dál vzpamatovávaly z předchozích ztrát. Růst vykázaly taktéž akcie francouzských telekomu…

  2. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.