Přichází korekce cen nemovitostí, příčinou je Čína

Čínské peníze se stahují z realitních trhů od Londýna až po New York. Všechna významná hlavní města po celém světě by se měla připravit na pokles cen nemovitostí, protože Peking dokázal to, co se nepovedlo brexitu ani rostoucím sazbám. Čínská vláda totiž zavedla přísnější regulaci toku kapitálu a čínské investice do zahraničních nemovitostí by tak podle odhadů Morgan Stanley mohly letos klesnout o 84 % na 1,7 miliardy dolarů. Příští rok by pokles mohl dosáhnout 15 % a investice by klesly na 1,4 miliardy dolarů. 

Čínské peníze začaly proudit na zahraniční trhy nemovitostí v roce 2013. Doma byla totiž cena pozemků vysoko a investoři se chtěli pojistit proti oslabujícímu renminbi. Lákadlem byla i vyšší očekávaná návratnost ve městech jako Sydney, kde byl rozdíl mezi výnosem z nájemného a výnosy vládních obligací vyšší. K tomu přidejme oslabující kurz libry po hlasování o brexitu. Nyní ale dochází k obratu a i když stále probíhají některé velké transakce, časy se mění.

Čína potřebuje zdroje pro svou Novou hedvábnou stezku a renminbi posiluje. Zdroje pro další nákupy realit v zahraničí tak vysychají. Peking v posledních měsících zpřísnil kontrolu nad odlivem kapitálu do jiných zemí a zaměřil se zejména na transakce, jako je nákup fotbalových klubů či luxusních hotelů. Jeho cílem jsou zejména ty nejaktivnější investoři jako Dalian Wanda Group Co., Anbang Insurance Group Co., HNA Group Co. a Fosun International.

Je tedy těžké představit si, že čínské nákupy zahraničních aktiv budou dál probíhat tempem, na které jsme si zvykli v posledních letech. Například v Londýně přitom čínský kapitál minulý rok financoval asi jednu čtvrtinu všech transakcí v oblasti komerčních nemovitostí. V USA je Čína druhým největším zahraničním investorem, před ní se nachází pouze Kanada. V Hong Kongu v roce 2017 nakoupili čínští investoři 80 % prodávané půdy. Některé čínské společnosti mají velký objem kapitálu zaparkovaného v zahraničí a tak mohou nakupovat i přesto, že vláda se snaží odliv kapitálu ze země značně omezit. Investoři by ale měli věnovat současným změnám v Číně a na realitních trzích velkou pozornost.

 

Zdroj: Bloomberg, ZET

Přichází korekce cen nemovitostí, příčinou je Čína Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

 1. Počet nespolehlivých plátců DPH strmě roste

  Byznys ·

  Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což meziročně představuje nárůst o 71 procent. V průběhu prvního pololetí letošního roku se jejic…

 2. Personalistika Zet: Millennials na trhu práce

  Byznys ·

  „Millennials na trhu práce odrážejí svůj život. Život, ve kterém funguje všechno zrychleně a ve kterém mladí potřebují odpověď na vše co nejdříve. Touží také po velkém…

 3. Co člověka v práci spolehlivě naštve nejvíce?

  Společnost ·

  Znáte to. Někdy je vám v práci fajn, rádi si popovídate. Někdy se ale cítíte pod psa. A někdy vás lidi štvou. A nejen lidi. Co zaměstnance v kancelářích vytáčí právě t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.