„Při chemoterapii jsem si udělal C licenci,“ říká fotbalový trenér Saňák

Mohla ho čekat slibná fotbalová kariéra, už v 17 letech mu ji ale překazila rakovina. Jiřímu Saňákovi tehdy odhadovali pouhý rok života,on si však nikdy nepřipustil, že by to neměl zvládnout. O tom, jak prožíval léčbu a jak se stal fotbalovým trenérem, hovořil v pořadu Myšlení první ligy s koučem, mentorem a bývalým prezidentem společnosti Microsoft pro Evropu Janem Mühlfeitem.

Studoval jste v Německu a hrál jste tam za juniorský klub Hertha Berlin. Pak se ale stalo něco zásadního ve vašem životě. Povíte nám, o co šlo?

Studoval jsem tam gymnázium a přes Union Berlin jsem se tam dostal k fotbalu, ale nádor v rameni mě poslal domů. Začal můj velký boj. Nakonec to ale člověk hodnotí jako štěstí, co se stalo v životě. Něčím si prošel a život si vybojoval.

Jaká byla vaše mentální reakce, když jste se dozvěděl o nemoci?

Mentální reakce byla taková překvapivá, protože moje první otázka na to, když mi řekli, že mám rok života a jdu na chemoterapii, byla, jestli mi slezou vlasy. Doktorka řekla, že ano a já jsem na to řekl, že budu jako Michael Jordan, basketbalista NBA. Vůbec jsem nepochyboval, že bych něco neměl zvládnout. Vůbec jsem si to nepřipouštěl. Bral jsem to jako výzvu.

Myslíte si, že jste takhle v mládí ještě nechápal závažnost situace, nebo prostě takový přístup máte?

Myslím, že to člověk na sobě poznává. Jsem mentálně silný, co se týče pozitivního nastavení. Je to i přes sport a těžké podmínky v mládí. Vyrůstali jsme s mámou čtyři sourozenci. Táta byl alkoholik, vyléčil se a 25 let to zvládá, ale mládí bylo těžké, tvrdé. Myslím, že i to mě zocelilo.

Znamenalo to, že s aktivním fotbalem je konec. Jak jste se dostal k trénování?

K trénování jsem se dostal hned, protože jsem věděl, že u fotbalu chci zůstat. I když mi vzali klíční kost, lopatku, všechny ty svaly tam a díky hormonální léčbě člověk nabral nějaká kila. Já jsem si už při chemoterapii udělal C licenci a začal jsem trénovat. Obrovsky mě to pohltilo.

Když trénujete mladé sportovce, inspiruje je váš příběh?

Myslím, že každého to svým způsobem inspiruje, protože člověk zvládne něco, co je těžký boj. Na druhou stranu spousta lidí zvládá další své boje. Já se o tom ale nebojím mluvit. Jsem k tomu otevřený a beru to jako součást terapie.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s asistentem trenéra FK Mladá Boleslav a šéftrenérem mládeže Jiřím Saňákem si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

„Při chemoterapii jsem si udělal C licenci,“ říká fotbalový trenér Saňák Foto: Jiří SAŇÁK; Zdroj: Zet

reklama

Další články

 1. BBC: Navalného opět zadržela policie

  Společnost ·

  V Rusku došlo k zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného. Stalo se tak poté, co Navalný vyzval své příznivce k nepovolenému protestnímu pochodu v Moskvě. Lidé tak m…

 2. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

  Byznys ·

  Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

 3. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.