Přehled zpráv: UniCredit koupila 5,68 procent akcií O2, aby zakryla svou chybu

UniCredit Bank se stala druhým největším vlastníkem akcií v telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Podle informací deníku E15 zaplatila za téměř šestiprocentní podíl 5,2 miliardy korun. 

Cenné papíry banka koupila od investorů, kterým se v rámci povinné nabídky odkupu akcií nepodařilo prodat své podíly většinovému vlastníkovi O2, investiční skupině PPF. Podle informací deníku se tak stalo poté, co UniCredit Bank nedokázala svým klientům transakci zprostředkovat a PPF odmítla kolektivní nabídku banky pro formální chyby.

„UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia nakoupila 17,48 milionu akcií společnosti O2 CR od investorů, jejichž akcie nebyly akceptovány v rámci povinného odkupu. Nákup byl uskutečněn v souladu s regulatorními požadavky,“ řekl mluvčí banky Petr Plocek pro E15. 

Deník dále uvádí, že banka akcie koupila v rámci zachování si jména a zamezení případným žalobám. Minoritní akcionáři by totiž mohli po finančním ústavu požadovat náhradu škody v případě, že by jim svou chybou znemožnil prodat akcie PPF za cenu stanovenou Českou národní bankou a zároveň je nedokázal prodat za stejnou cenu na trhu. Cena akcií O2 začala už několik dnů před uzávěrkou žádostí o odkup rychle klesat, a banka se tak rozhodla pro nákup na svůj účet.

***

Philip Morris ČR meziročně zvýšil zisky téměř o čtvrtinu

Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris ČR meziročně vzrostl čistý zisk v prvním pololetí o 23,4 procenta na 1,1 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšily o 6,2 procenta na 6,4 miliardy Kč. Firma to dnes uvedla v pololetní zprávě. Výsledky ovlivnil pozitivní vývoj měnového kurzu a nižší provozní náklady.

Tržby se firmě zvýšily také v důsledku příznivého vývoje cen, vyššího objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích v České republice a na Slovensku. Nárůst tržeb byl částečně eliminován nižším objemem vývozů jiným společnostem v rámci skupiny Philip Morris International (PMI). Při vyloučení vlivu měnového kurzu konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH v porovnání s předchozím rokem vzrostly o 2,1 procenta.

Po zveřejnění výsledků vzrostly akcie firmy až o 1,7 procenta na 10,558 korun.

***

Český ekonomický růst už není tak závislý na zahraničí jako v minulosti. Na svém blogu na stránkách České národní banky to napsal guvernér Miroslav Singer. Důvodem je mimo jiné i fakt, že se v podstatě setřel nebo v některých případech i otočil rozdíl mezi tempy růstu u nás a u ekonomik našich významných obchodních partnerů.

O tom, že česká ekonomika k meziročně velmi slušným růstům mezi 2 a 3 procenty už nepotřebuje „být táhnuta“ zahraničím, svědčí podle Singera srovnání jejího výkonu v prvním a druhém čtvrtletí letošního a minulého roku s výkony jejích hlavních obchodních partnerů. Zatímco ještě v loňském roce český růst výrazně zaostával za tím německým a slovenským, letos je již situace podstatně jiná. Jak z hlediska meziročních, tak mezičtvrtletních temp růstu roste české hospodářství rychleji než to německé. I u Slovenska lze podle guvernéra odhadnout, že v první polovině tohoto roku se české HDP zvyšovalo rychleji.

„To samozřejmě neznamená, že naše vysoce exportně zaměřená ekonomika na zahraničí nezávisí,“ píše Singer. „Táhnuti ale ve smyslu tohoto slovesa být nemůžeme a nejsme. Táhnout může jen ten, kdo je rychlejší. Doufejme tedy, že odhady alespoň mírného růstu v eurozóně se naplní a v budoucnu sice nebudeme táhnuti, ale také ne brzděni.“

***

Podnikateli Radovanu Krejčířovi uvolnil soud část majetku v hodnotě desítek milionů korun, aby jej mohli získat poškození. Podle serveru Aktuálně.cz se však o tento majetek jako první přihlásili Krejčířovi právníci. Krejčíř od roku 2007 žije v Jihoafrické republice, kde je nyní ve vazbě kvůli podezření z organizovaného zločinu.

Cennosti za více než 30 milionů korun předal Krejčířovým právníkům ze společnosti MSB Legal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Učinil tak na základě usnesení Městského soudu v Praze, kterým bylo zajištění Krejčířova majetku zrušeno. Advokáti věci vyzvedli jen krátce předtím, než na úřad dorazil soudní exekutor zastupující jednoho z Krejčířových věřitelů.

***

Automobilka Škoda Auto zveřejnila první fotografie třetí generace svého modelu Fabia. Bude mít větší zavazadlový prostor a dostane nové úspornější motory. Výroba začne tento měsíc, oznámila společnost.

Zdroj: ČTK, E15, ČNB

Přehled zpráv: UniCredit koupila 5,68 procent akcií O2, aby zakryla svou chybu Foto: Logo UniCredit Bank Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.