Přehled zpráv: Prezident ECB Draghi představil další opatření na pomoc růstu eurozóny

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi představil další opatření k hospodářskému oživení eurozóny. Návrh plánu zveřejnil dnes na měnově-politickém zasedání ECB, které zítra končí v jihoitalské Neapoli. Součástí opatření budou nákupy aktiv v soukromém sektoru za stovky miliard eur. 

Součástí opatření budou nákupy řeckých a kyperských bankovních půjček. Podle serveru Patria schválení takového návrhu znamená snížení dříve stanovených požadavků na kvalitu jednotlivých aktiv.

ECB také dnes oznámila, že úrokové sazby zůstávají beze změny. Banka v září sazby snížila na úroveň 0,05 procenta a dnešní rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků. 

 

Krajané z Ukrajiny znovu žádají českého prezidenta o pomoc s repatriací

Přes 70 rodin krajanů z Ukrajiny kvůli napjaté politické situaci znovu žádá prezidenta Miloše Zemana o pomoc s přesídlením do České republiky. ČTK to dnes řekla Věra Doušová, která jmenný seznam asi 250 osob minulý týden prezidentské kanceláři předala. Na seznamu jsou podle ní jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko. Hrad se podle mluvčího Jiřího Ovčáčka k žádosti vyjádří v pondělí, minulý měsíc Zeman nicméně repatriaci českých krajanů podpořil. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už dříve uvedl, že k ní nevidí důvod.

 

Mezi stovkou nejzajímavějších inovátorů ze střední a východní Evropy je i 14 českých projektů

Zpravodajský server Hospodářských novin píše, že Češi zabodovali v žebříčku nejzajímavějších inovátorů střední a východní Evropy, který vytváří projekt  New Europe 100 Challengers

Žebříček sestavuje polský časopis Res Publika, Mezinárodní visegrádský fond, deník Financial Times a společnost Google.

Cílem je podle iHned představit převážně mladé lidi, kteří se dokázali prosadit ve svém oboru, bez ohledu na historickou a kulturní zátěž regionu, která často dusí přemýšlení o inovacích. Organizátoři chtějí, aby se vedle toho, že se ukáže, jak dalece ve střední Evropě fungují inovace, tato unikátní skupina lidí i propojila mezi sebou a pomohla zvýšit povědomí o inovacích.

Mezi českými inovátory zařazenými do žebříčku jsou Jan Řežáb, spoluzakladatel firmy Socialbakers nebo miliardář Karel Janeček. Na seznamu figuruje také také starosta Říčan Vladimír Kořen, který se proslavil elektronickou aukcí elektřiny a plynu pro občany. Doplňují je také speciální pedagožky Lenka Říhová a Iva Jelínková, které vymyslely v Evropě unikátní způsob vzdělávání postižených dětí pomocí iPadů.

 

Palestinci podali návrh na ukončení izraelské okupace Radě bezpečnosti OSN

Palestinci navrhli Radě bezpečnosti Organizace Spojených národů rezoluci k ukončení izraelské okupace do listopadu roku 2016. Podle diplomatů OSN ji neformálně podali spolu s některými arabskými státy a členy Rady.

Text oficiálně neprošel přes všech 15 členů Rady bezpečnosti, a proto zůstává nejasné kdy, jak a zda vůbec bude návrh předán k projednání. Rezoluce požaduje „plné stažení...Izraelců ze všech území Palestinců okupovaných od roku 1967 včetně východního Jeruzaléma tak rychle, jak je to možné, nejpozději však do listopadu 2016.“

Návrh, který získala agentura Reuters by se při hlasování pravděpodobně setkal s právem veta ze strany Spojených států, které jsou hlavním spojencem Izraele.

 

Americké akcie ve středu klesly, v USA se objevil první případ eboly 

Americké akcie ve středu oslabily, navázaly tak na sérii ztrát z konce září. Investoři reagovali na první případ nákazy ebolou na území Spojených států a také na slabá data z trhu práce. Ztrácely hlavně letecké společnosti.

Spojené státy oznámily v úterý první případ nákazy ebolou na svém území. Pacient s nákazou je hospitalizován v Dallasu ve státě Texas. Investoři v reakci na zprávu prodávali akcie leteckých společností v obavě ze snížení poptávky po letecké dopravě. Akcie American Airlines a Delta oslabily o více než tři procenta. Jediným sektorem, který rostl, byl energetický. Dařilo se také akciím farmaceutických firem, které vyvíjejí léky na ebolu.

 

USA a Brazílie ukončily spor o subvence na pěstování bavlny 

Spojené státy a Brazílie se dohodly na ukončení deset let dlouhého sporu o subvence Washingtonu pro americké pěstitele bavlny. Dvě největší ekonomiky západní polokoule tak učinily jeden z prvních kroků k napravení vzájemných vztahů, poškozených skandálem kolem údajného sledování brazilské prezidentky americkou tajnou službou.

USA podle dohody vyplatí brazilské organizaci odvětví bavlny jednorázovou částku 300 milionů dolarů (6,5 miliardy Kč). Brazílie na druhé straně slíbila, že už proti Spojeným státům kvůli subvencování bavlny nebude podnikat žádné kroky, oznámil Úřad obchodního zmocněnce USA.

 

Amazon plánuje v Indii prodávat čerstvé jídlo a pití

Společnost Amazon, která provozuje stejnojmenný internetový obchod, chce v Indii od poloviny října prodávat balené pokrmy a nápoje, aby se etablovala ana místním trhu. Amazon už spustil objednávky nápoje Coco-Cola Zero, který je nízkokalorickou verzí známého produktu. Podle Financial Times společnost již vyjednává o spolupráci se značkami jako výrobcem cerálií Kelloggs a producentem mexických balených snacků Cornitos.

 

Zdroj: ČTK, Patria, iHned, Reuters 

 

 

 

Přehled zpráv: Prezident ECB Draghi představil další opatření na pomoc růstu eurozóny Foto: Prezident ECB Mario Draghi Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.