Přehled zpráv: Demonstrace v Hongkongu jsou největší výzvou pro čínské vedení za 25 let

Demonstrace tisíců obyvatel Hongkongu, které způsobily blokády ulic a střety s policií, jsou podle agentury Reuters největší politickou výzvou pro Komunistickou stranu Číny od masakru na Náměstí Brány nebeského klidu v Pekingu před 25 lety. 

V Hongkongu, kde protesty trvají už týden, se v neděli vyostřila situace a proti protestujícím, kterými jsou zejména mladí lidé a studenti, zakročila policie. Protesty zahájili studenti 26. září jako demonstraci proti plánům centrálního čínského vedení kontrolovat volby zástupců Hongkongu v roce 2017.

Demonstrace zahájili podle Reuters převážně studenti, kteří vyrostli ve svobodnějších podmínkách, než jaké panují v pevninské Číně. Situace představuje jednu z největších hrozeb, se kterými se Komunistická strana Číny za posledních 25 musela potýkat. Podle Reuters se strana obává, že by se boj za demokracii mohl rozšířit i do jiných částí země. 

 

Japonská SoftBank chce koupit studia DreamWorks Animation

Japonská společnost SoftBank, která minulý týden zhodnotila svoji investici do internetové společnosti Alibaba,  jedná o převzetí amerických studií DreamWorks Animation. Ta se proslavila filmy jako je Shrek nebo Madagaskar. Informoval o tom server Hollywood Reporter, podle něhož jsou Japonci ochotni zaplatit vysokou prémii.

Převzetím společnosti DreamWorks, kterou řídí hollywoodský producent Jeffrey Katzenberg, by ze SoftBank učinilo druhý japonský technologický podnik, který převezme studia z Hollywoodu. Tím prvním je společnost Sony, která v roce 1989 převzala studia Columbia Pictures.

 

Piloti Air France ukončili stávku

Odborový svaz pilotů francouzské letecké společnosti Air France v neděli ukončil po dvou týdnech stávku kvůli sílícímu odporu ze strany veřejnosti. Stávkujícím se nepodařilo prosadit své požadavky u vedení společnosti.

Stávka začala 15. září a podle komentářů poškozovala finanční situaci i pověst firmy. Ukončil ji hlavně sílící odpor ze strany veřejnosti a ostatních zaměstnanců.

Air France, která dnes byla s to vypravit jen asi 45 procent svých pravidelných letů, počítá s postupným zvyšováním počtu spojů a s návratem k normálu v úterý.

 

Lenovo 1. října završí akvizici s IBM

Výrobce počítačů Lenovo finalizuje akvizici serverové divize IBM za 2,1 miliard dolarů a očekává uzavření kontraktu ve středu. 

Finální částka za divizi x86 je nakonec o 200 miliónů dolarů levnější, než bylo původně oznámeno v lednu. Nižší kupní cena je způsobena změnami v ocenění majetku a přijetím odpovědnosti za odložené tržby.

Tato akvizice je součást úsilí Lenovo o rozšíření základny firemních zákazníků.

 

Z deseti obviněných v kauze Oleo chemical není ani jeden ve vazbě

 

Na žádného z obviněných v kauze Oleo Chemical dnes liberecký okresní soud vazbu neuvalil. V případu ji pražské vrchní státní zastupitelství původně navrhlo pro pět obviněných, jeden z návrhů dnes státní zástupce Adam Borgula stáhl. Rozhodnutí soudu o vazbě může ztížit vyšetřování, řekla v reakci ČTK pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Protikorupční policie v kauze stíhá deset lidí, obvinění údajně ze společnosti Oleo Chemical vyváděli peníze a dále je převáděli, aby zamaskovali jejich pravý původ. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig, pro něj ale žalobce vazbu nenavrhl.

 

Dva top manažeři Prady jsou vyšetřováni kvůli daňovým únikům

Italský výrobce luxusní módy Prada oznámil, že dva jeho výkonní ředitelé, manželé Miuccia Prada a Patrizio Bertelli, jsou vyšetřováni úřady kvůli daňovým únikům. Ty souvisí podle agentury Bloomberg s privátními společnostmi, které oba manažeři založili v zahraničí. Podle prohlášení Prada vyšetřování nesouvisí s podnikáním firmy jako takové. 

Luxusní značka Praha se v letošním roce potýká se slabými prodeji na evropském a asijském trhu, což vedlo k 21 procentnímu propadu pololetního zisku. Akcie Prady se v pondělí propadly o 2 procenta a celkově letos ztratily asi 30 procent své hodnoty,

Letos to není poprvé, co byli přední světoví módní návrháři vyšetřováni italskou prokuraturou. Domenico Dolce a Stefano Gabbana, zakladatelé značky Dolce & Gabbana, byli loni odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody za úniky na daních.

 

Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČTK, BBC, The Financial Times

 

Přehled zpráv: Demonstrace v Hongkongu jsou největší výzvou pro čínské vedení za 25 let Foto: Demonstrující v Hongkongu Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Ekonomika jihovýchodní Asie letos poroste pomaleji

    Byznys ·

    Asijská rozvojová banka (ADB) snížila odhad ekonomického růstu jihovýchodní Asie pro tento i příští rok. Důvodem je pomalejší růst poptávky v některých velkých ekonomi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.