Palata: „Účast Klause na Kováčově pohřbu je tak trochu s otazníkem“

V Bratislavě se ve čtvrtek uskutečnil historicky první státní pohřeb. Slovensko se loučilo s exprezidentem Michalem Kováčem. Česká delegace, která se skládala z prezidenta Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause, však na pietní akci přijela s hodinovým zpožděním. Ještě více však novináře a komentátora Luboše Palatu zarazila Klausova účast. Ten totiž svého času podporoval bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, se kterým měl prezident Kováč tvrdé spory.

Zeman s Klausem přijeli na Bratislavský hrad až na samém závěru kondolencí. Rakvi s ostatky slovenského prezidenta se tak museli poklonit až na hradním nádvoří. Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček pozdní příchod vysvětloval špatným počasím při letu do Bratislavy. Tato informace se však záhy ukázala jako nepravdivá. Bratislavské letiště ten den přijímalo lety normálně, žádné lety nebyly zpožděny. To z vlastní zkušenosti potvrdil i Palata. „Shodou okolností, když jsem se vracel včera z Ukrajiny, tak jsme v době pohřbu nad Bratislavou letěl a opravdu počasí nebylo nijak výjimečné a nebyl žádný problém s přeletem kolem Bratislavy,“ řekl na rádiu Zet. Dá se tedy podle něj spíše očekávat, že byl přílet české delegace špatně naplánován. 

Slovensko je nejbližší zemí pro Českou republiku. „Vztahy jsou po rozdělení opravdu mimořádné. Mnoha zemím sloužíme jako příklad toho, jak lze mít dobré vztahy poté, co se obě země v klidu rozešly,“ řekl Palata. Účast České republiky tedy podle něj byla na místě.

O složení české delegace se však podle Palaty dá polemizovat, a to co se týče Václava Klause. „Byl to právě on, kdo podporoval velice jednoznačně premiéra Vladimíra Mečiara, se kterým se prezident Kováč dostal do velmi tvrdého sporu,“ připomněl. Kováčův spor s Mečiarem a tehdejším šéfem slovenské tajné služby Ivanem Lexou vyvrcholil únosem Kováčova syna Michala a jeho zavlečení do Rakouska. Kováč se justiční spravedlnosti za únos svého syna nedožil. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar, jenž vykonával i některé pravomoci hlavy státu. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Palata: „Účast Klause na Kováčově pohřbu je tak trochu s otazníkem“ Foto: ČTK/Vostárek Josef

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.