Oslava Nejedlého na Hradě: „Symbolicky naprosto necitlivé a neobvyklé,“ říká Dolejší

Ode dneška za týden se pro veřejnost uzavřou brány Královské zahrady a Letohrádku královny Anny na Pražském hradě. Důvod? Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý zde oslaví své padesáté narozeniny. Ačkoliv je podle reportéra Hospodářských novin Václava Dolejšího pronájem těchto prostor možný, tak jejich využití pro soukromé účely je velice neobvyklé a netaktní.

Hostům z byznysu a politiky, kterým Nejedlý svou pozvánkou zaslanou v obálce s razítkem Kanceláře prezidenta republiky, mohla trochu vyrazit dech. Místo konání oslavy jeho životního jubilea totiž nebude žádná luxusní restaurace, ale rovnou areál Pražského hradu. Konkrétně Letohrádek královny Anny a Královská zahrada.

„Za předchozích prezidentů Václava Havla i Václava Klause se nikdy nestalo, že by si zaměstnanec udělal soukromou party v areálu Pražského hradu,” řekl na rádiu Zet Dolejší. I když je to situace velmi neobvyklá, tak není nemožná. Správa Pražského hradu od roku 2008 vytvořila ceník a některé prostory v jeho areálu tak standardně pronajímá. Pronájem letohrádku s Královskou zahradou vyjde například na 260 tisíc korun na den. „Správci Pražského hradu vždy posuzují ten účel a často žádosti zamítají. Pokud jde o firemní večírky, tak to neumožňují. Pronájmy jsou spíše na různé kulturní akce jako Jazz na Hradě a tak dále,“ uvedl v komentáři novinář.

Dolejší také hovořil o tom, že je sám zvědavý, kolik pozvaných na tuto kontroverzní oslavu dorazí. „Sami hovoří o tom, že Martin Nejedlý tím pravděpodobně chce ukázat, že je nyní na Pražském hradě pánem a kroutí nad tím trochu hlavou, že ztratil jakýkoliv cit, když se musí takto bombasticky ukázat,“ řekl Dolejší. Vedle hejtmanů z ČSSD, byznysmanů ze společnosti CEFC dorazí i prezident Miloš Zeman.

„Co je na tom trochu kontroverzní je fakt, že to celé organizuje protokol pana prezidenta, konkrétně ředitel odboru protokolu Jindřich Forejt, který má na starost přípravu akce. I když ji pan Nejedlý bude financovat ze svého, je to věc minimálně sporná, symbolicky naprosto necitlivá a neobvyklá,“ uzavřel Dolejší.

 

 

Celý komentář reportéra Hospodářských novin Václava Dolejšího si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Oslava Nejedlého na Hradě: „Symbolicky naprosto necitlivé a neobvyklé,“ říká Dolejší Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

  2. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

    Společnost ·

    Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.