OPEC odhaduje vyšší poptávku po vlastní ropě

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zlepšila odhady poptávky ropy pro letošní rok. Na úroveň její současné těžby ale ani tak poptávka nedosáhne. Z důvodu zpomalení těžební aktivity ve Spojených státech pod vlivem propadu ropných cen, ropný kartel prudce snížil předpověď produkce v zemích mimo OPEC.

OPEC ve své dnešní zprávě odhadl, že poptávka po jeho ropě dosáhne letos v průměru 29,21 milionu barelů denně (b/d). To je 430 000 b/d nad prognózou z minulého měsíce. V lednu země OPEC těžily celkem 30,37 milionu b/d, plyne z odhadů agentury Reuters.

Kartel srazil odhad letošního přírůstku produkce mimo OPEC proti lednu o 420 000 b/d na 850 000 barelů. „Je to hlavně v důsledku oznámených škrtů v plánech kapitálových výdajů u velkých mezinárodních ropných společností a poklesu počtu využívaných vrtných zařízení v USA a Kanadě,“ uvedla OPEC.

Předpověď těžby ropy v USA pro tento rok organizace snížila o 170 000 b/d. Pro Rusko tento svůj odhad omezila o 70 000 b/d a stejným tempem jej snížila pro země Blízkého východu, které nejsou členy OPEC.

Kartel se loni v listopadu rozhodl ponechat beze změny svůj celkový těžební limit 30 milionů b/d. To zrychlilo pokles světových cen ropy, které v polovině ledna sestoupily na šestiletá minima, asi 60 procent pod úroveň loňského červnového maxima. Od té doby ceny ropy získaly zpět více než 20 procent díky zprávám o poklesu vrtání v USA a omezování investic.

 

Zdroj: ČTK

OPEC odhaduje vyšší poptávku po vlastní ropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.