Občanská žurnalistika může médiím díky lidem z terénu ušetřit náklady, ta ji ale nevyužívají

Díky rozvoji internetu a sociálních sítí mají média možnost využívat nového nástroje. Tím je „občanská žurnalistika“, která funguje na principu využívání zpravodajství přímo od lidí, kteří se pohybují v terénu. Jde tedy o novináře amatéry. Publicista Jan Handl však v rozhovoru pro rádio Zet upozornil na to, že většina mainstreamových médií není ochotna informace od běžných občanů využívat. Pokud by ale zájem měla, mohla by díky amatérům ušetřit část peněz, které musí v současnosti vynaložit na práci profesionálních fotografů nebo redaktorů. 

Občanská žurnalistika je podle Handla svým způsobem moderním samizdatem.  „Začíná to v podstatě už někdy v 17. a 18. století, kdy lidé reagovali řekněme na oficiální informace tehdejších médií takzvanými pamflety, což byly kritiky a názory zezdola od běžných lidí,“ vysvětlil Handl.

Občanská žurnalistika funguje v praxi tak, že novinář amatér hledá a následně zpracovává zajímavé informace a aktuality z domova i ze světa. Jde především o lidi, kteří se ocitnou u mediálně zajímavé události, jako je například přírodní katastrofa. Na místě pak pořídí obrázek, okomentují dění a vše pošlou do profesionální redakce, ve které následně editor materiály zkoriguje a doplní je o názor odborníka nebo o komentář profesionálního redaktora. Na základech amatérské zprávy tak vznikne plnohodnotný profesionální článek. 

„Obecně by média typu celostátních novin měla občanskou žurnalistiku trochu podpořit a měla by ze svých čtenářů udělat reportéry. Myslím si, že by tímto krokem mnoho médií ušetřilo náklady za redaktory nebo fotografy. Dnes se dá už mobilním telefonem vyfotit kvalitní fotka, která se dá použít i do tisku,“ uvedl na rádiu Zet Handl. 

Handl si myslí, že amatérští novináři mohou změnit současnou podobu žurnalistiky. Využívání běžných lidí v terénu redakcemi by totiž mohlo ohrozit dobře placená místa kmenových novinářů. Šéfové redakcí by si podle Handla měli uvědomit, že mají k dispozici spoustu informací od reportérů, kteří mají blízko k zajímavým událostem. 

„Současná žurnalistika je na sestupné křivce, co se týče kvality. Není tedy potřeba šestileté studium na nějaké fakultě pro to, aby poté člověk dokázal referovat z místa, kde se zřítilo letadlo,“ dodal Handl.  

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s publicistou Janem Handlem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Občanská žurnalistika může médiím díky lidem z terénu ušetřit náklady, ta ji ale nevyužívají Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.