Největší mexický stavební výrobce nepostaví Trumpovu zeď, ale...

Největší mexický výrobce stavebních materiálů Cemex ve čtvrtek uvedl, že se nebude účastnit budování zdi mezi Spojenými státy a Mexikem. Prezident firmy Rogelio Zambrano řekl, že firma se výběrového řízení na stavbu zdi nezúčastní. Podle serveru CNN ale stále zůstává otázkou, zda Cemex neposkytne stavební suroviny firmě, která bude mít konstrukci zdi na starost.

„Ohledně tohoto tématu chci být zcela jasný: Cemex se nebude podílet na stavbě zdi,“ řekl Zambrano. Na otázku, zda Cemex poskytne stavební materiál firmě nebo firmám, které se na konstrukci zdi budou podílet, uvedl, že v této konkrétní věci už byl jasný.

Podle CNN společnost 2. března uvedla, že by takovýmto firmám stavební materiál poskytla. „Pokud někdo z našich klientů požádá o cenovou nabídku pro materiály, máme vůči tomu zodpovědnost,“ uvedl tehdy Cemex ve svém prohlášení. „To ale neznamená, že se Cemex bude podílet na projektu.“ Není ale jasné, zda některý podnik požádal Cemex o materiál pro Trumpovu zeď.

Související: Mexičtí architekti navrhli Trumpovu hraniční zeď

Rozhodnutí Cemexu, že se nebude přímo účastnit budování hraniční zdi je připomínkou nedávného prohlášení mexického ministra zahraničí Luise Videgaraye. Podle něj by si firmy měly při vidině obchodní příležitosti při stavbě zdi nejprve „sáhnout do svědomí“. Podobně se vyjádřil i tamní ministr hospodářství Ildefonso Guajardo, který řekl, že firmám sice nebude hrozit legální postih ani sankce, účast na projektu by si ale měly dobře rozmyslet.

Nabídky už se hrnou

Dodavatelé již podávají nabídky pro první krok hlavního slibu amerického prezidenta Donalda Trumpa  - hraniční zeď s Mexikem. První kolo nabídek je pouze o tom navrhnout a postavit prototyp zdi v příhraniční oblasti San Diego. Uzávěrka tohoto kola je 4.dubna.

Zatímco stavba prototypů by mohla začít během několika týdnů, zahájení stavby skutečné zdi bude trvat měsíce, ne-li roky. Skutečná zeď má být více než 9 metrů vysoká a táhnout se po celé mexicko-americké hranici. Americké úřady uvedly, že budou přijímat i návrhy počítající s 5,5 metrovou výškou. Prototyp ale musí vydržet 30 minut pokusu o provrtání a to několika různými nástroji. Zeď také má jít minimálně 1,8 metru do hloubky, aby bylo těžší se pod ní podhrabat.
Prezident Trump nedávno požádal o relativně malou částku ve výši jedné miliardy dolarů v rámci první splátky na vybudování jím navrhované hraniční zdi, která má podle odhadů dohromady vyjít na 12 až 24 miliard dolarů.
 
 
Zdroj: Zet, CNN
 
 
Největší mexický stavební výrobce nepostaví Trumpovu zeď, ale... Foto: shutterstock.com - Mexicko-americká hraniční zeď v Arizoně

reklama

Další články

  1. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

    Byznys ·

    Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.