MPSV žádá odklad účinnosti normy o úrazovém pojištění zaměstnanců

Odklad účinnosti zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců o další rok, na leden 2016, navrhne ve středu vládě ministerstvo práce a sociálních věcí. Účinnost normy z roku 2006 byla odkládána opakovaně, naposledy na leden 2015.

Nynějším odkladem chce ministerstvo dát nové vládě prostor, aby zhodnotila možnosti zabezpečení zaměstnanců při pracovním úrazu a nemoci z povolání, rozhodla o řešení a přijala nutné změny. Podklady ministerstvo chystá.

Podle platného zákona z roku 2006, který ale dosud nenabyl účinnosti, se má změnit odškodňování za pracovní úrazy a nemoci z povolání. Pojištění by od dvou komerčních pojišťoven převzala Česká správa sociálního zabezpečení. Nově by měla vybírat pojistné jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by měla hradit rentu. Nyní se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění. Nový koncept vychází z principu komerčního pojištění. Zavést by se měly bonusy a malusy.

Podle zprávy pro vládu ale jsou zásadní rozpory v názorech příslušných subjektů na další podobu zabezpečení zaměstnanců při pracovním úrazu či nemoci z povolání i na to, zda vůbec má být zaváděno úrazové pojištění podle již schváleného zákona. Ve stávající podobě je prý zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců "norma neaplikovatelná a vyžaduje rozsáhlejší změny". Odložení účinnosti dá podle zprávy pro vládu prostor vše vyřešit.

Zdroj: ČTK

MPSV žádá odklad účinnosti normy o úrazovém pojištění zaměstnanců Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.