Merkelovou na východě Německa vypískali

Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali. Informovala o tom dnes agentura DPA, podle níž Merkelová na obou zastávkách svého předvolebního turné přesto dokončila své projevy. Kancléřka je často terčem projevů odporu kvůli své otevřené imigrační politice.

Už před příchodem Merkelové na náměstí v polabském Torgau vyřvávali podle DPA stoupenci krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) a pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) a pak bučeli během celého jejího projevu.

Pro kancléřčinu Křesťanskodemokratickou stranu (CDU) byla středa jedním z nejkrušnějších vystoupení na jejím dosavadním turné před volbami, které budou 24. září. Merkelová ve svém zhruba půlhodinovém proslovu hovořila mimo jiné o daňové politice, boji proti terorismu a šancích na vzdělání.

Šéfka CDU a německé vlády se prý nenechala rozhodit ani výkřiky jako "zrádkyně národa" nebo "vypadni".

Hned na začátku projevu se Merkelová nepřímo obrátila na protestující. V jiných zemích by prý byli lidé rádi, kdyby mohli demonstrovat za tak demokratických podmínek. "A proto můžeme být vděční, že dnes v Německu máme demokracii a svobodné volby. Jiné národy o tom jen sní," prohlásila.

Podle odhadů se v Torgau sešlo několik stovek odpůrců Merkelové. Dohromady tam byly nahlášeny tři demonstrace proti CDU. AfD sem dokonce svezla své přívržence autobusem.

V braniborském Finsterwalde o něco později večer pak byla přijata hlasitým pískotem, který provázel celou její následující řeč. "Merkelová musí pryč", hulákali narušitelé předvolební akce s transparenty jako "Uzavřete hranice" nebo "Banánová republika". Dva muži ve věku 36 a 39 let podle policie hajlovali a nyní je proti nim vedeno vyšetřování, stejně jako proti dalším dvěma mužům, kteří se do ostatních účastníků shromáždění pustili pěstmi.

Zároveň ale Merkelové tleskaly stovky jejích příznivců, když vcházela na řečnickou tribunu.

Na předvolebním mítinku v Heidelbergu na západě země na Merkelovou předtím vyletěla z publika dvě rajčata. Po incidentu zůstalo na jejím oděvu několik menších skvrn.

Merkelová při setkání s voliči čelí pískotu a nadávkám poměrně často. Například i na konci srpna v Quedlinburgu na ni její odpůrci, kteří byli z řad příznivců protiimigrační AfD, pískali a křičeli, že je lhářka a zrádkyně národa.

Ve volbách se Merkelová uchází o čtvrtý kancléřský mandát. Hlasování podle průzkumů veřejného mínění i přes zmíněné projevy nesouhlasu jasně vyhraje.

 

Zdroj: ČTK

Merkelovou na východě Německa vypískali Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.