Lavrov: Situace na Ukrajině je katastrofální, vypravíme třetí humanitární konvoj

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil v rozhovoru pro deníky Rossijskaja Gazeta a El País, že humanitární situace z konfliktem postižených částech Ukrajiny je katastrofální, a proto chce Rusko ještě tento týden vyslat třetí konvoj s pomocí. 

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace dnes uvedlo, že je připraveno během několika dnů pokročit v dodávce humanitární pomoci na jihovýchod Ukrajiny.

„Do konce týdne budeme připraveni přikročit k této práci za předpokladu, že budou učiněna příslušná rozhodnutí,“ řekl náměstek ministra pro mimořádné situace Vladimir Stěpanov Federální radě, horní komoře ruského parlamentu. Práce na humanitárních dodávkách podle něj musí pokračovat s maximálním nasazením.

„V celé zemi probíhají humanitární sbírky. Jsou formovány týmy dobrovolníků. Důraz je kladen na přípravu na zimu,“ řekl Lavrov.

První ruský konvoj čítající více než 250 kamionů Moskva do oblasti vyslala v srpnu. Druhý dorazil do východoukrajinského Luhansku v sobotu. Kamiony přivezly do oblastí ovládaných proruskými separatisty cukr, obilí, potraviny, léky či generátory na výrobu elektřiny a zařízení na čištění vody. Obě kolony se na Ukrajinu přesunuly, aniž čekaly na svolení Kyjeva.

„Domníváme se, že humanitární situace na jihovýchodní Ukrajině je katastrofální,“ upozornil Lavrov a připomněl, že v konfliktu zemřelo přes 2000 lidí a více než 5000, včetně dětí, bylo zraněno. Agentura ITAR-TASS dodává, že byla zničena životně důležitá infrastruktura, včetně rozvodů elektřiny a vody, a také vládní a obytné budovy a na 200 místních škol.

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny na východě Ukrajiny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl předminulý pátek. Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Zdroj: ČTK

Lavrov: Situace na Ukrajině je katastrofální, vypravíme třetí humanitární konvoj Foto: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.