Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris stoupl v pololetí zisk o více než čtvrtinu

Výrobci tabáku Philip Morris ČR stoupl v pololetí meziročně čistý zisk o 27,9 procenta na 1,3 miliardy korun. Za dobrými výsledky stojí především příznivý vývoj cen v Česku a na Slovensku. Konsolidované tržby firmy bez spotřební daně a DPH klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 20,2 procenta na 5,1 miliardy korun. Stalo se tak kvůli změněnému provoznímu modelu ve výrobě. Firma údaje zveřejnila na internetových stránkách.  

Firma od letošního 1. ledna kvůli zvýšení konkurenceschopnosti a výkonnosti kutnohorského závodu přešla na nový provozní model, kdy už nevlastní materiál pro výrobu, ale poskytuje mateřské společnosti Philip Morris International výrobní služby. Výsledkem této změny je, že Philip Morris ČR je odměňován formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje.

„Tržby za výrobní služby jsou v principu nižší než tržby z exportních prodejů vykazované v minulém roce, a to v souladu s nižšími výrobními náklady vztahujícími se k poskytované službě od 1. ledna 2015, v porovnání s vyššími náklady vztahujícími se k exportním prodejům před změnou provozního modelu,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel firmy András Tövisi.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze může společnost těžit nejen ze zlepšeného vývoje na českém a slovenském trhu cigaret, ale právě i z výhod přechodu na režim poskytovatele výrobních služeb skupině Philip Morris International. České firmě je tím podle něj ponechána dostatečná marže ze smluvní výroby.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze. Hodnota každé z nich ve středu odpoledne ve srovnání s úterní zavírací cenou rostla o téměř 2 procenta na 10 910 Kč.

 

Zdroj: ČTK

Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris stoupl v pololetí zisk o více než čtvrtinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.