Kdo je Kim Čong-unova sestra?

Kim Jo-čong byla od konce Korejské války v roce 1953 první z vládnoucí severokorejské rodiny Kimů, která překročila hranice mezi KLDR a Jižní Koreou. Stalo se tak při příležitosti návštěvy zahajovacího ceremoniálu Zimních olympijských her v Pchjongčchangu, při němž Kim Jo-čong stála vedle amerického viceprezidenta Pence. Nyní se objevila vedle svého bratra při historické schůzce KLDR a USA. Kdo je však Kimova sestra?

Kim Jo-čong se narodila v září 1987 a dle některých severokorejských zdrojů má k bratrovi velmi blízko už od nejútlejšího věku, mimo jiné proto, že spolu v letech 1996 až 2000 studovali společně ve Švýcarsku. Dále Kim Jo-čong pokračovala studiem na Kim Ir-senově univerzitě v Pchjongjangu.

Kim Jo-čong je vdaná za syna jednoho ze severokorejských předních představitelů a od března 2015 se jim narodil potomek, druhého potomka údajně čekala při své návštěvě již zmíněných Zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

Krom toho, že je sestrou zdaleka nejmocnějšího muže KLDR, je rovněž šéfkou Oddělení propagandy a agitace Korejské strany práce. Jako taková od ledna 2017 figuruje na černé listině USA kvůli hrubému porušování lidských práv.

Kim Jo-čong však nebyla na veřejnosti dlouho vidět. Poprvé se tak stalo v prosinci 2011, kdy byla v severokorejských médiích několikrát vyfotografována, jak truchlí při pohřbu svého otce Kim Čong-ila.

První funkcí, kterou zastávala byla pozice jednoho z vysokých státních úředníků vládnoucí Korejské strany práce. Z titulu této funkce zastupovala bratra v době jeho nemoci na mnoha oficiálních setkáních. V listopadu 2014 byla Jo-čong jmenována zástupcem šéfa Oddělení propagandy a agitace Korejské strany práce, krátce poté se stala přímo šéfkou tohoto oddělení. Oddělení propagandy a agitace má za úkol kromě diskreditování severokorejských nepřátel i rozšiřování kultu osobnosti bratra Jo-čong, Kim Čong-una.

Od roku 2017 je rovněž členkou nejvyššího orgánu strany – takzvaného politbyra. V průběhu olympijských her v únoru 2018 navštívila jako první severokorejský člen rodiny Kimů Jižní Koreu. Zde se setkala s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a předala mu ručně psaný dopis od Kim Čong-una.

 

 

Zdroj: Youradio News

Kdo je Kim Čong-unova sestra? Foto: ČTK/AP/Bae Jae-man: Kim Jo-čong

reklama

Další články

  1. Odbory požadují od října růst platů

    Byznys ·

    Odbory požadují zvýšení sumy na platy učitelů o 15 procent a růst tarifů ostatních zaměstnanců veřejného sektoru o deset procent, a to už od října. Vyzvaly vládu, aby …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.