Katalánský parlament opět odložil hlasování o premiérovi

Katalánský parlament opět odložil hlasování o novém premiérovi této autonomní španělské oblasti, které mělo podle původních plánů proběhnout 12. března. Oznámil to v pátek předseda parlamentu Roger Torrent. Reagoval tak na verdikt španělského nejvyššího soudu, který zamítl žádost katalánského separatistického lídra Jordiho Sáncheze o propuštění z vazby. Sánchez se chtěl o post premiéra ucházet, v jeho nepřítomnosti však parlament o kandidatuře rozhodovat nemůže.

Mohlo by vás zajímat

Třiapadesátiletého Sáncheze navrhl na premiéra katalánský expremiér Carles Puigdemont, jehož kandidaturu na tento úřad koncem ledna zablokoval ústavní soud. Puigdemont je totiž od konce října v Belgii, kam uprchl poté, co byl spolu s dalšími ministry své vlády Madridem sesazen a nejvyšším soudem obviněn ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Rovněž Sánchez čelí obvinění ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost Katalánska. Ve vazbě je od poloviny října kvůli tomu, že svolal demonstraci na protest proti zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum o nezávislosti, které regionální vláda tehdy chystala a nakonec 1. října i uspořádala navzdory varování Madridu, že takové hlasování je protiústavní.

Soudce v pátek podle očekávání Sáncheze z vazby nepropustil s tím, že hrozí opakování trestné činnosti, z níž je separatistický lídr obviněn. Torrent pak oznámil, že volba nového premiéra se odkládá na neurčito.

 

Zdroj: ČTK

Katalánský parlament opět odložil hlasování o premiérovi Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.