John Kerry vyzval čínskou diplomacii, aby přesvědčila Severní Koreu k jaderným rozhovorům

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes vyzval Čínu, aby pomohla přesvědčit Severní Koreu k návratu k rozhovorům o jaderném odzbrojení. Šéf čínské diplomacie Wang I na dnešní schůzce s Kerrym v Pekingu podle agentur zdůraznil, že Čína nikdy nedovolí, aby na Korejském ostrově vznikl chaos nebo válka.

Kerry zahájil čtyřiadvacetihodinovou návštěvu Číny setkáním s prezidentem Si Ťin-pchingem, následovaným sérií schůzek s dalšími vysokými čínskými představiteli. Druhým významným tématem jednání Kerryho v Pekingu je čím dál agresivnější postup Číny v teritoriálních sporech s jejími menšími sousedy.

Čínský ministr Wang dnes Kerrymu řekl, že Peking je odhodlán k mírovému řešení územních konfliktů ve Východočínském a Jihočínském moři. Zároveň ale vyjádřil naději, že USA budou respektovat „svrchovaná práva“ Číny, budou „posuzovat tuto otázku objektivně a spravedlivě“ a nebudou nikomu v těchto sporech stranit.

Peking vyvolal koncem listopadu napětí v oblasti, když jednostranně vyhlásil novou zónu vzdušné obrany, která pokrývá ostrovy ve Východočínském moři, o něž se Čína pře s Japonskem a Jižní Koreou. Všechna letadla se musejí před vstupem do oblasti řádně identifikovat a nahlásit svůj letový plán čínským úřadům. Rozhodnutí vyvolalo protesty ze strany Jižní Koreje, USA a Japonska. V lednu pak Čína přijala opatření, které omezuje přístup rybářů z cizích zemí do sporných vod Jihočínského moře.

Šéf americké diplomacie Kerry přicestoval do Pekingu v rámci svého východoasijského turné z Jižní Koreje. Již ve čtvrtek v Soulu vyzýval Čínu, aby vyvíjela větší tlak na KLDR.

„Čína může v tomto ohledu hrát výjimečnou a klíčovou roli. Žádná země nemá větší potenciál ovlivnit chování KLDR než Čína, vzhledem k rozsáhlým obchodním stykům Pekingu se Severní Koreou,“ řekl Kerry.

Vztahy Číny se Severní Koreou ale podstupují poslední dobou těžkou zkoušku. Podle diplomatů Peking neobdržel žádné předchozí varování před prosincovým zatčením a následnou popravou strýce severokorejského vůdce Kim Čong-una. Čang Song-tchek byl přitom považován za hlavního vyjednávače Pchjongjangu s Pekingem a byl silným zastáncem zón volného obchodu zřizovaných při společné hranici.

Tato rána přišla rok poté, co Severní Korea nevyslyšela opakované výzvy Číny a koncem roku 2012 provedla raketovou zkoušku, po níž loni na jaře přistoupila ke svému třetímu jadernému testu.

Zdroj: ČTK

John Kerry vyzval čínskou diplomacii, aby přesvědčila Severní Koreu k jaderným rozhovorům Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.