Jana Matesová: „Sobotkova vláda si vede dobře, ale měla by přestat šikanovat střední podniky“

Vláda Bohuslava Sobotky je v polovině svého mandátu a provází ji spousta kontrastů. Na jedné straně stojí za větší otevřeností české ekonomiky a za zvýšení důvěry v ní. Na druhé straně ale stále neposílila udržitelnost penzijního systému a nezvýšila výběr daní od velkých podniků. Vyplývá to z rekapitulace první poloviny volebního období, kterou na rádiu Zet v pořadu Alter Eko provedla odbornice na světovou ekonomiku a globální vztahy Jana Matesová, podle které současná vláda narůstající oligopolizací šikanuje malé a střední podniky.

Sobotkova vláda se může za rok 2015 pochlubit druhým nejvyšším ekonomickým růstem a druhou nejnižší nezaměstnaností mezi zeměmi Evropské unie. Názor mnohých ekonomů, že za pozitivním vývojem českého hospodářství v minulém roce stojí zejména jednorázové vlivy jako dočerpávání investic z fondů EU, sdílí i Jana Matesová. „Je však třeba vládu pochválit za to, že jich tolik dočerpala,“ řekla na rádiu Zet.

„Vládu bych z ekonomického hlediska vysloveně pochválila za další posílení otevřenosti české ekonomiky. Také je třeba vládu pochválit za to, že v některých segmentech, ale zdaleka ne ve všech, podporuje efektivnost trhu práce,“ rekapitulovala pozitiva prvních dvou let vlády Bohuslava Sobotky Matesová. Dalším důležitým bodem je také podle Matesové zvýšení důvěry občanů v českou ekonomiku. Důvěra stoupá i v lednu 2016 a je nejsilnější od června 2008.

Matesová se ale v pořadu Alter Eko zaměřila i na nedostatky současné vlády. Mimo jiné jí vytkla, že ničím neposílila udržitelnost penzijního systému, ale také nezvýšila výběr daní od velkých firem. „Při této míře růstu bych čekala vyšší výběr daní a to zejména ze segmentů velkých podniků,“ řekla Matesová hlavní ekonomce Raiffeisenbank Heleně Horské.

Největší problém Matesová vidí v oligopolizaci české ekonomiky, tedy v silném vlivu několika velkých firem. Podle ní se to týká zejména podílu na veřejných zakázkách, směřování legislativy nebo mediálního trhu. „Je to velký problém pro kvalitu demokracie, pro efektivnost veřejných financí, ale také pro fungování ekonomiky a pro hospodářský růst. V tržních ekonomikách a demokratických společnostech jsou základem stability ekonomiky malé a střední podniky. Tuto střední vrstvu ale tato vláda až šikanuje,“ řekla Matesová.

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské odbornice na světovou ekonomiku a globální vztahy Jana Matesová, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

 

Jana Matesová: „Sobotkova vláda si vede dobře, ale měla by přestat šikanovat střední podniky“ Foto: ČTK/Kamaryt Michal

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.