Izrael sestřelil syrskou stíhačku typu Suchoj nad Golanskými výšinami

Ve vzdušném prostoru nad Golanskými výšinami byla dnes ráno izraelskou armádou sestřelena syrská stíhačka Suchoj. Informaci zveřejnil izraelský státní rozhlas s dodatkem, že okolnosti incidentu jsou stále posuzovány. Podle agentury Bloomberg se jedná nejzávažnější událost mezi oběma stranami od počátku občanské války v Sýrii před třemi roky. 

Podle mluvčí izraelské armády se jednalo letoun ruského typu Suchoj a byl zneškodněn střelou Patriot. Trosky stíhačky údajně spadly na syrskou stranu Golanských výšin, uvedl izraelský rozhlas.

Při bojích v Sýrii, které již trvají tři a půl roku, přišlo o život více než 190 tisíc lidí. Poslední dobou se boje přelily rovněž do oblasti bezprostředně sousedící s židovským státem. Izrael se důsledně vyhýbá příklonu k jakékoli ze znepřátelených stran, nicméně na jakoukoli střelbu ze Sýrie, která na území židovského státu dopadne, vždy reaguje odvetnou palbou.

Izrael obsadil Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

 

Golanské výšiny

Izrael sestřelil syrskou stíhačku typu Suchoj nad Golanskými výšinami Foto: Letoun typu MiG-21 Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.