Indie snížila o půl procentního bodu základní úrokovou sazbu

Indická centrální banka snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,75 procenta, což je její nejnižší úroveň za čtyři a půl roku. Pokles inflace na rekordní minimum umožnil centrální bance podpořit ekonomiku, která v poslední době signalizuje další zpomalování růstu.

Krok banky byl razantnější, než se čekalo. Takřka všichni ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali snížení sazby z dosavadních 7,25 procenta jen o čtvrtinu procentního bodu. Čtvrtprocentním tempem banka snížila sazbu dříve v tomto roce už třikrát.

Meziroční míra inflace v Indii klesla v srpnu na rekordní minimum 3,66 procenta. Centrální banka očekává, že se inflace bude na počátku příštího roku pohybovat mírně pod cílovou úrovní šesti procent. Vedle kroků vlády, které utlumily zdražování potravin, přispěl k nižší inflaci také pokles světových cen komodit.

Ekonomové se domnívají, že dnešní výrazné uvolnění měnové politiky odráží obavy banky o dynamiku hospodářského růstu. Volání po zmírnění měnové politiky se začala ozývat po zprávě o tom, že Indie zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na sedm procent ze 7,5 procenta v předešlém kvartále.

Loni na jaře se začala Indie zotavovat z útlumu předešlých dvou let, kdy tempo růstu její ekonomiky kleslo pod pět procent. Za poslední fiskální rok do konce března zrychlila Indie růst na 7,3 procenta z 6,9 procenta v předešlém roce a ve dvou čtvrtletích roku svým hospodářským výkonem předstihla oslabující Čínu.

Poslední vývoj ekonomiky je ale varovným signálem pro vládu premiéra Naréndry Módího. Ta nastoupila loni v květnu, kdy slíbila, že dostane zemi z útlumu a pomocí reforem zvýší tempo růstu na dřívějších sedm až osm procent. Centrální banka přitom dnes snížila svůj odhad růstu pro tento fiskální rok na 7,4 procenta z dosavadní předpovědi 7,6 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Indie snížila o půl procentního bodu základní úrokovou sazbu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.