Hnutí ANO bude mít ministra financí, ČSSD povede Sněmovnu

Hnutí ANO bude mít klíčovou funkci ministra financí, ČSSD by měla vést Poslaneckou sněmovnu. ANO jméno budoucího ministra nezveřejnilo, Bohuslav Sobotka by za vhodného kandidáta na předsedu dolní komory považoval jejího bývalého místopředsedu Jana Hamáčka.

,,My vidíme hlavně naši roli v řízení státu, proto i dneska ČSSD akceptovala, že resort financí v případě dohody o koaliční vládě připadne hnutí ANO," řekl novinářům po skončení téměř čtyřhodinového jednání šéf ANO Andrej Babiš. ,,Nemluvili jsme o jménech, ale vždycky jsme tvrdili, že ten resort pro nás je klíčový," dodal.

,,Dohodli jsme také s hnutím ANO na tom, že kandidáta na funkci předsedy Poslanecké sněmovny předloží sociální demokracie," nechal se zase slyšet Sobotka, jehož strana původně o post ministra financí také usilovala. "Rádi bychom usilovali o základní trojčlenku, která umožňuje efektivně vládnout, tedy aby premiér, ministr financí a ministr vnitra byli nominováni stejnou politickou stranou," uvedl k tomu Sobotka před několika dny v tisku. Když post šéfa státní kasy obsadí ANO, ocitne se Sobotka ve stejné pozici jako tehdejší premiér Petr Nečas, jehož ODS v minulé koaliční vládě také resort financí nekontrolovala.

Návrh na vedení Sněmovny projednají sociálnědemokratické grémium a poslanci strany v příštím týdnu, Sobotka preferuje Hamáčka. "Pokud mě vedení ČSSD a poslanecký klub navrhnou jako kandidáta na předsedu sněmovny, budu se o toto místo rád ucházet," řekl ČTK Hamáček, o němž se spekulovalo také jako ministrovi obrany. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy, jeden z těchto postů připadne ANO.

Podle Babiše by bylo nešťastné, aby proti sobě strany vyjednávající o budoucí vládě stavěly ve Sněmovně dva různé kandidáty. Kdo by se mohl stát místopředsedou za ANO, neuvedl. Kandidátkou na funkci předsedkyně dolní komory, kterou si dříve ANO také nárokovalo, byla stranická místopředsedkyně Věra Jourová. Ta by podle Babiše, který dnes zdůrazňoval význam exekutivních postů, mohla "určitě" být kandidátkou ANO na ministryni pro místní rozvoj, pokud post hnutí připadne. Sobotka ale uvedl, že se na schůzce s výjimkou ministerstva financí o dalších vládních postech nejednalo.

Pokud jde o resort financí, dovede si Babiš představit, že připadne jemu. ,,Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že ho (lustrační osvědčení) nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi," uvedl. Babiš se v současnosti na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl v aktech veden jako agent StB. Zeman se přitom nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením.

Variantou by pro Babiše mohl být post vicepremiéra pro ekonomiku. ,,Z hlediska mého konkrétně vicepremiér pro ekonomiku si myslím, že by mi seděl asi lépe než ministr financí. Je to podobné tomu řízení, jaké aplikuji v Agrofertu, že to řídím sektorově," prohlásil s odkazem na svou firmu.

Dvojice největších sněmovních stran se dnes také shodla na dalších postech v dolní komoře, konkrétně na výborech. Sociální demokracie i hnutí ANO by podle dohody měly vést po pěti sněmovních výborech, dva KSČM a zbylé strany po jednom.

Dohodu o volbě předsedy sněmovny uvítala KSČM. ,,Na druhou stranu je zarážející, že obě strany jsou odhodlány při obsazování výborů Poslanecké sněmovny zásadním způsobem porušit princip poměrného zastoupení," sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. To je cesta, kterou zvolila předchozí koaliční vláda a která ohrožuje principy parlamentní demokracie, dodal.

Zdroj: ČTK

Hnutí ANO bude mít ministra financí, ČSSD povede Sněmovnu Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Google představil předplacenou platební kartu

    Tech ·

    Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

  2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

    Společnost ·

    Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.