Šéf Air France chce zlomit odpor odborů referendem o růstu platů

Generální ředitel společnosti Air France-KLM Jean-Marc Janaillac se pokusí ukončit stávku zaměstnanců kvůli sporům o růst mezd tím, že o jejich zvýšení nechá všechny pracující hlasovat v referendu. Předloží návrh společnosti, který odbory před týdnem odmítly a který stanovuje zvýšení letos o dvě procenta a v následujících třech letech o celkových pět procent. Odbory požadují okamžitý nárůst o šest procent, což označily aerolinky za "brutální" skok, který nemohou unést.

Janaillac svůj krok zdůvodnil potřebou "uniknout katastrofě", a to po zjištění, že za dosavadních devět stávkových dnů přišla společnost o 220 milionů eur (5,6 miliardy Kč). Ředitel spojil s referendem, které se má konat od 26. dubna do začátku května, také svou další budoucnost ve funkci. Jde podle listu Le Figaro ve šlépějích jednoho ze svých předchůdců Christiana Blanca, který rovněž prosadil své vize v interním referendu v roce 1995.

"Mojí zodpovědností je skoncovat s paralýzou, která oslabuje společnost," zdůraznil nyní Janaillac.

Zaměstnanci Air France pokračovali ve stávce i dnes, hodlají stávkovat i v úterý. Odbory přitom upozornily, že chtějí ve svém boji pokračovat i v květnu.

Dnes bylo zrušeno 35 procent mezikontinentálních spojů a letů na střední vzdálenosti. V hangárech dnech také zůstalo 15 procent letadel na vnitrostátních linkách.

Francii sužují také řetězící se stávky zaměstnanců státních železnic SNCF, kteří bojují proti ztrátě svých dosavadních výsad a proti ohrožení jistoty svých pracovních míst. Dnes nejezdila zhruba polovina rychklovlaků TGV, mezinárodních spojů a příměstských linek. U rychlíků typu Intercity byl výpadek 30procentní.

 

Šéf Air France chce zlomit odpor odborů referendem o růstu platů Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.