Evropský vesmírný program i agentura budou sídlit v Praze

Rada Evropské unie oznámila, že bude zřízena nová agentura Evropské unie pro vesmírný program, která bude mít sídlo v Praze. Nahradí Europen Global Navigational Satellite Systems Agency a přenese všechny kosmické projekty pod jednu střechu. „Návrh Evropské komise zatím počítá s částkou přibližně 16 miliard EUR na 7 let, přičemž jeho začátek je plánován na rok 2021“, dodává Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz

Obsahově se jedná o tři samostatné oblasti: družicovou navigaci, pozorování Země a bezpečnost. Součástí je například projekt Copernicus, který má pomoci ochránit bezpečnost kontinentu na souši, ve vodě i ve vzduchu. Družicová navigace je rozdělen do dvou hlavních okruhů – prvním je Galileo, globální satelitní navigační systém, a druhým evropská služba pro pokrytí geostacionární navigace (EGNOS). Celkově se počítá s pěti velkými projekty, které budou provozovány společně s Evropskou kosmickou agenturou.

„Příležitost se zapojit do vesmírného výzkumu mají i vědečtí pracovníci. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy právě upozorňuje české výzkumníky, že je možné se zapojit do takzvaných misí Evropské kosmické agentury. Podmínkou zapojení je účast na přípravě přístrojového vybavení nebo dalších vědeckých zařízeních“, dodává Aleš Vlk.

 

 

Zdroj: YRN

 

Evropský vesmírný program i agentura budou sídlit v Praze Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Deset let od zázraku na řece Hudson

    Společnost ·

    Osm let po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum prožívají obyvatelé New Yorku nepříjemné déjà vu. Nad budovami proléta letadlo, které je nebezpečně nízko. J…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.