Evropská centrální banka začne poprvé podporovat slábnoucí ekonomiku eurozóny

Evropská centrální banka (ECB) začne poprvé podporovat slábnoucí ekonomiku eurozóny a bránit jejímu sklouznutí do deflace odkupováním zajištěných cenných papírů a dluhopisů od komerčních bank. Na tiskové konferenci to po dnešním zasedání bankovní rady ECB oznámil její šéf Mario Draghi.

ECB začne podporovat ekonomiku eurozóny. ECB už dnes nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadní úrovně 0,15 procenta.

Zatímco snížení sazeb bylo překvapivé, oznámení nekonvenčních stimulačních a antideflačních kroků trhy s ohledem na Draghiho nedávná prohlášení všeobecně očekávaly. Draghi dnes řekl, že nákupy krytých dluhopisů a cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS) zahájí ECB v říjnu. Podrobnosti plánu oznámí po zasedání 2. října.

ECB si od nákupů aktiv od bank slibuje „usnadnění přílivu nových úvěrů do ekonomiky“ , řekl Draghi. Už v červnu ECB vedle snížení úroků podpořila úvěrovou aktivitu programem levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur (11 bilionů Kč).

„Dnešní rozhodnutí spolu s dalšími opatřeními jsme podnikli s cílem podpořit pevné zakotvení střednědobých až dlouhodobých inflačních očekávání,“  řekl Draghi. Před dvěma týdny na konferenci centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole šéf ECB řekl, že inflační očekávání v srpnu „vykazují výrazný pokles“  a že ECB „využije všech dostupných nástrojů“ , aby zajistila cenovou stabilitu.

Draghi dal dnes také najevo, že ECB je připravena pomoci ekonomice dalším pumpováním peněz. „Pokud by bylo nutné ještě více zasáhnout proti riziku příliš dlouhého období nízké inflace, bankovní rada se shoduje na použití dodatečných nekonvenčních nástrojů v rámci svého mandátu,“  řekl Draghi.

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 procenta. Je tak už hluboko pod cílovou úrovní dvou procent i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za „nebezpečnou zónu“ . Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v letošním druhém čtvrtletí zastavil, a to vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.

Kurz eura v reakci na kroky ECB spadl vůči dolaru poprvé za více než rok pod hranici 1,30 USD. Západoevropské akcie výrazně posílily a rostly i ceny dluhopisů zemí eura. Výnosy dluhopisů řady zemí tak klesaly na nová rekordní minima.

Nákupy dluhopisů a dalších aktiv jsou podle ekonomů nejúčinnějším nástrojem, který může ECB použít. Tyto nákupy používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky Spojených států (Fed) či Japonska. Namísto státních dluhopisů, které vesměs skupuje americký Fed, je ale pro ECB vzhledem k politickým sporům v eurozóně mnohem snazší odkupovat od bank balíky firemních nebo hypotečních úvěrů.

Britská centrální banka dnes svou hlavní úrokovou sazbu ponechala beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta. Analytici ale očekávají, že vzhledem k silnému oživení britské ekonomiky bude Bank of England první centrální bankou z velkých vyspělých zemí, která své sazby po poslední recesi zvýší. Podle poslední ankety agentury Reuters čeká většina ekonomů zvýšení úroků v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: ČTK

Evropská centrální banka začne poprvé podporovat slábnoucí ekonomiku eurozóny Foto: ČTK: Mario Draghi

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.