EU začne uvolňovat sankce proti Íránu v prosinci, řekl Fabius

Evropská unie začne uvolňovat protiíránské sankce v prosinci. Rozhlasu to dnes řekl šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius (na snímku). Uvolnění má podle průlomové dohody uzavřené v Ženevě Íránu přinést miliardy dolarů za to, že omezí svůj jaderný program.

Fabius citovaný agenturou AFP sdělil, že s uvolňováním sankcí se počítá až v prosinci, protože unijní ministři zahraničí se mají sejít až "za několik týdnů". Zmírňování sankcí "bude omezené, cílené a může být kdykoli odvoláno", prohlásil. Totéž prý platí pro sankce, které proti Íránu vyhlásily USA.

EU a USA začaly praktikovat vlastní sankce k těm, které už proti Íránu předtím nařídila Rada bezpečnosti OSN. Jde zejména o zmrazení kont a omezení obchodování s ropou.

Šéfka Mezinárodní energetické agentury (IEA) Maria van der Hoevenová dnes prohlásila, že i když bude část ropných exportních omezení proti Íránu zrušena, Írán bude s obtížemi obnovovat těžbu na původní hodnoty.

Dohoda, k níž s Íránem dospělo po dlouholetém vyjednávání šest velmocí (stálí členové RB OSN a Německo), se na trhu projevila okamžitým poklesem cen ropy, i když Írán, který má zřejmě čtvrté největší ropné zásoby na světě, nemůže podle ujednání těžbu zvýšit v příštím půlroce. Dohoda je předběžná a její platnost je omezená na šest měsíců.

Washington v roce 2011 pohrozil uzavřením amerického finančního systému těm státům, které neomezí obchodování s íránskou ropou. K největším importérům této ropy patří Čína, Japonsko, Indie a Jižní Korea. Zákaz obchodovat s íránskou ropou vyhlásila také EU, takže Írán byl nucen snížit denní těžbu z 2,5 milionu barelů na milion barelů. Zvýšení těžby bude možné, jestliže se Írán bude šest měsíců řídit dohodnutými podmínkami a vyjedná permanentní dohodu.

Izrael tu nynější kritizuje především proto, že Íránu zaručuje právo na obohacování uranu, což je technologie, která mu může pomoci k výrobě atomové bomby. K tomu dnes Fabius řekl, že Izrael dohodu vykládá mylně, protože Íránu nepřiznává právo, ale pouze umožňuje ponechat si program obohacování. "To není totéž. Znamená to, že si Írán nemůže dělat cokoli, jsou tam přesná omezení," prohlásil.

Dohoda stanovuje, že Írán nesmí vytvářet další zásoby uranu obohaceného na 3,5 procenta a musí neutralizovat uran obohacený na 20 procent. Může si však ponechat své centrifugy, takže může provoz obohacování kdykoli obnovit v původní podobě. K výrobě bomby potřebuje uran obohacený na nejméně 90 procent. Původně se odhadovalo, že je schopen ho získat dostatečné množství do příštího léta.

Zdroj: ČTK

EU začne uvolňovat sankce proti Íránu v prosinci, řekl Fabius Foto: CTK.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.