EU schválila vznik Evropského fondu strategických investic

Ministři financí Evropské unie odsouhlasili podle slov místopředsedy Evropské komise Jyrkiho Katainena vznik Evropského fondu strategických investic (EFSI). Následovat budou vyjednávání s Evropským parlamentem, tak aby byl tento prvek investičního plánu nové komise schválen v červnu nebo červenci.

Fond, který je páteří snahy šéfa komise Jeana-Claudea Junckera oživit hospodářský růst EU, by měl začít fungovat ve druhé polovině roku. Katainen dnes zmínil září či říjen jako měsíce, kdy by mohl fond potvrdit první investice a připomněl, že Evropská investiční banka (EIB) chce některé projekty začít financovat i dříve.

Ve fondu mají být především záruky z unijního rozpočtu a peníze EIB, celkem 21 miliard eur (581 miliard korun). Finance mají v příštích třech letech pákovým efektem přitáhnout 315 miliard eur (8,9 bilionu korun) v soukromých a veřejných investicích, což by mělo zvýšit růst a zaměstnanost.

Fond a jeho záruky by měly umožnit financování a podporu projektů s „evropskou přidanou hodnotou“, ale i do malých a středních firem. Na předběžném seznamu projektů se sešlo asi 2000 návrhů, z České republiky okolo čtyř desítek.

 

Zdroj: ČTK

EU schválila vznik Evropského fondu strategických investic Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.