„České odmítání odškodnit sudetské Němce je tak trochu ostuda,“ říká Palata

Německo se rozhodlo po více než sedmdesáti letech odškodnit české Romy, kteří přežili holocaust. Dá jim 2500 eur. Souběžně s tím Němci odškodňují rovněž sudetské Němce, kteří byli v Česku po druhé světové válce nasazeni na vykonávání nelidských nucených prací. Komentátor a novinář Luboš Palata říká, že by se k zodpovědnosti měli přihlásit Češi a sudetské Němce odškodnit. Podle Palaty je chování České republiky ostudné. 

Německo se více než sedmdesát let po válce rozhodlo odškodnit 2500 euro ty z českých Romů; kteří přežili holocaust. Kolika lidí se toto odškodnění týká?

Je to opravdu pouze několik jedinců, protože v České republice je přibližně 6 tisíc Romů, kteří v dnešní České republice žili před druhou světovou válkou. Romský holocaust přežilo pouhých deset procent. Z nich v současnosti žije něco kolem dvaceti lidí. Pouze ti se dočkali odškodnění od Německa a je to odškodnění, které přichází mnoho let po předchozích odškodnění, které dostaly od Německa oběti nacismu nebo oběti nucených prací. Je to opravdu poslední skupina, která dostává od Německa odškodnění. Je dobře, že se to nakonec stalo, ale přichází to opravdu hodně hodně pozdě.

V Češku se málo připomíná osud českých Romů za nacistické okupace. Byl stejně tragický jako v případě českých židů?

Jak už jsem řekl, z českých Romů přežilo romský holocaust pouhých 10 procent obyvatelstva. To, co je na tom ještě tragičtější a proč se možná osud Romů připomíná výrazně méně, než osud Židů, byť v posledních letech se i toto lepší, je to, že se na vyhlazení českých Romů podílely i české protektorátní úřady. Na našem území byly české koncentrační tábory, které spravovaly české úřady. Zemřelo v nich především díky strašlivým zdravotním podmínkám mnoho set Romů. Zbytek byl poté poslán do vyhlazovacích táborů, kde skončili podobně jako Židé v plynových komorách. To je možná důvod, proč si Češi připomínají osudy českých Romů daleko méně než osudy Židů. Podle mého názoru je to špatně. Na druhou stranu je pravda, že romský holocaust nebyl nějakým dílem Čechů. Bylo to opravdu dílo nacistických okupantů. Byli to nacisté, kteří Čechy donutili, aby se na romském holocaustu tímto způsobem podíleli.

Německo ale nyní odškodňuje i sudetské Němce , kteří byli po druhé světové válce v Česku nasazeni na nucené práce. Proč je neodškodní Česká republika?

Myslím si, že je to velká chyba. Je to nedostatek české sebereflexe. Po druhé světové válce totiž docházelo opravdu k velkým přešlapům a dalo by se říci k českým zločinům vůči tomu původnímu německému obyvatelstvu tady v českých zemích. To, že se jsou odškodňování oběti nucených prací, je připomínka toho, že ještě před odsunem byla velká část sudetských Němců, dalo by se říct v takových koncentračních táborech. Mnoho z nich bylo na nucených pracích, kdy pracovali za podmínek, které byly srovnatelné nebo ještě horší, než za kterých nuceně pracovali Češi za druhé světové války. To je kapitola, kterou si Češi vůbec nepřipomínají a to, že toto odškodnění přichází v tuto chvíli z Německa je zřejmě kvůli tomu, že s českou stranou se Německo nebylo schopno dohodnout na přiznání podílu viny na poválečném pronásledování sudetských Němců. Kdyby česká strana tuto chybu přiznala, kdyby to odškodnění šlo z české strany, tak možná ty peníze, které dostaly oběti holocaustu, tím myslím české Romy, by byly výrazně vyšší. Je to takové má dáti, dal. To, že si česká strana nebyla schopna přiznat tento díl viny, je tak trochu ostuda, ale odpovídá to i současnému politickému rozpoložení v naší zemi.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 


„České odmítání odškodnit sudetské Němce je tak trochu ostuda,“ říká Palata Foto: Profimedia.cz: V Horním Benešově se 14. září 2008 sešlo několik desítek Němců, kteří byli z bývalých sudet vyhnáni na základě tzv. Benešových dekretů.

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.