Dohoda USA a Kanady o nové NAFTA pravděpodobně tento týden nebude

Spojené státy a Kanada i dnes pokračují v jednání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Jednání sice pokročila, ani tento týden se je ale zřejmě dokončit nepodaří, uvedla s odvoláním na jednoho z úředníků kanadské vlády agentura Bloomberg. Součástí NAFTA je kromě Kanady a USA i Mexiko. Změna obchodní dohody byla jedním z klíčových volebních slibů nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Strany vedou jednání o změně dohody už více než rok. Minulý týden Spojené státy a Mexiko oznámily, že se spolu dohodly na znění nové dohody s tím, že pokud bude mít Kanada zájem, může se k dohodě připojit. Trump následně řekl, že informoval Kongres o záměru podepsat do 90 dnů s Mexikem bilaterální obchodní dohodu, která má nahradit NAFTA.

Pokud se tedy Kanada bude chtít k dohodě připojit, musí se s USA dohodnout ještě před schvalováním v Kongresu. Nicméně někteří analytici upozorňují, že není jisté, zda by Kongres případnou dohodu pouze mezi USA a Mexikem schválil. Než americká vláda začala před rokem jednat o nové dohodě NAFTA, informovala Kongres, že zahájila jednání s Kanadou a Mexikem. Kongres by tak mohl odmítnout schválit dohodu, jejíž součástí Kanada není.

Pokud nebudou jednání mezi USA a Kanadou dokončena tento týden, není zatím jasné, kdy budou opět obnovena. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer se má v pondělí setkat se svým evropským protějškem v Bruselu.

Další zdroje blízké jednání také upozorňují, že na dohodu se nyní tolik nespěchá. Za termín pro dokončení jednání je nyní stanoven konec měsíce, kdy budou USA muset zveřejnit text dohody s Mexikem, aby mohla být podepsána ještě před nástupem nového mexického prezidenta do funkce. Kanadská ministryně zahraničí Chrystia Freelandová, která vede jednání za kanadskou stranu, na otázky o případném termínu dokončení dohody odmítá odpovídat.

Hlavní otázkou, na kterou zatím není jasná odpověď, je, která ze zemí má v jednání větší moc. Na jedné straně je zde tlak Kongresu, podle kterého nová dohoda NAFTA musí zahrnovat Kanadu. Americký prezident ale hrozí, že prosadí dohodu bez Kanady. A pokud opravdu může, má moc on, píše agentura Bloomberg.

Podle médií jsou spornými body v jednání ochrana kanadského mlékárenského trhu, ochrana kanadských mediálních firem, řešení budoucích obchodních sporů a ochrana některých farmaceutických firem před konkurencí levnějších generických léků. Tedy takových, které jsou kopiemi přípravků, jimž vypršela patentová ochrana.

 

 

Zdroj: ČTK

Dohoda USA a Kanady o nové NAFTA pravděpodobně tento týden nebude Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.