Do čela australských liberálů se postaví Morrison, stane se i premiérem

Ministr státní pokladny Scott Morrison se stane novým předsedou australské vlády. Nahradí tak Malcolma Turnbulla, který ztratil podporu klíčových ministrů vládnoucí Liberální strany. Informaci zveřejnila agentura Reuters. Morrison v pátek vyhrál tři dny trvající zápolení o post vůdce liberálů, který Turnbull opustil.

Dosavadní premiér a šéf liberálů čelil delší dobu vnitrostranické opozici kvůli klesající popularitě strany a kvůli energetické a daňové politice. O podporu Turnbull definitivně přišel ve čtvrtek, kdy ho opustila trojice ministrů označovaná médii za jeho dosavadní klíčové stoupence. O novém vůdci strany a předsedovi vlády musela rozhodnout dnešní schůze stranického vedení.

Soupeři Morrisona, který je považován za Turnbullova stoupence, byli bývalý ministr vnitra Peter Dutton a ministryně zahraničí Julie Bishopová. Liberálové jsou hlavní stranou vládnoucí konzervativní koalice a příští rok v květnu je čekají parlamentní volby. Podle průzkumů strana v popularitě zaostává za opozičními labouristy.

Předseda vlády v minulých dnech pohrozil, že v případě ztráty pozice v čele strany rezignuje na svou poslaneckou funkci. Vláda drží v současnosti v zákonodárném sboru většinu rozdílem jediného mandátu a při doplňovacích volbách by o ni mohla přijít.

Austrálie prochází od roku 2007 obdobím politické nestability, během něhož žádný premiér nevydržel ve funkci po celé tříleté období. Všichni se stali oběťmi vnitrostranických pučů, zatím naposledy Turnbullův předchůdce Tony Abbot v roce 2015.

 

 

Zdroj: ČTK

Do čela australských liberálů se postaví Morrison, stane se i premiérem Foto: ČTK/AP/David Gray: Scott Morrison

reklama

Další články

  1. Do kraje kopců a vrchovin za nejlepším česnekem

    Komerční sdělení ·

    Krajinu Zlínského kraje tvoří převážně kopce, pahorkatiny a vrchoviny, ale přitom půda zůstává úrodná. Najdete zde vinařská údolí, historické památky i odkaz Tomáše Ba…

  2. Fed by mohl brzy zvýšit základní úrokové sazby

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) naznačila, že by v září mohla přistoupit k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání. Vypl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.