Dejte si pozor při výběru dodavatele energie. Rozhodující jsou podmínky, nikoli cena

Po roce se v poštovních schránkách nebo emailové poště objevilo vyúčtování za energie. To může někoho přinutit uvažovat o změně jejího dodavatele. Jak ale při výběru postupovat? Generální sekretář Power Exchange Central Europe (PXE) David Kučera říká, že důležité jsou výhodné podmínky. Nízká cena tak nemusí být vždy směrodatná. 

Po roce nám opět v dopisních schránkách či mailech přistálo vyúčtování za energie. A s nimi mohlo přijít i to nechtěné překvapení v podobně nemalých doplatků. Dá se vůbec nějak ušetřit a těmto doplatkům předejít? Smysl může představovat výběr vhodného dodavatele energie.

„Spotřebitelé by se v každém případě měli podívat na alternativní nabídky několika dodavatelů. Já bych nedoporučoval dívat se pouze na cenu, je dost důležité se často podívat i na ostatní podmínky dané dodávky,“ řekl Kučera na rádiu Zet. Řada dodavatelů má totiž specifické podmínky, které nemusí být vždy pro zákazníka úplně přívětivé. Příkladem pak může být výpovědní lhůta, která může být stanovena na určitý den nebo termín. Poté má zákazník do značné míry omezené manévrovací schopnosti ve změně nového dodavatele. Prvně výhodná nabídka se tak může lehce proměnit ve značně komplikovanou.

Jak se vůbec určuje cena plynu nebo elektřiny na trhu?

Tvorba ceny elektřiny a plynu na trhu je pro zákazníky klíčovou otázkou. „Cena komodit se obecně skládá ze dvou částí. Část první obsahuje cenu vlastní komodity. Cena, která se určuje na trhu, je určená nabídkou a poptávkou na základě základních tržních mechanismů. Druhá část ceny pro koncové spotřebitele, je cena regulovaná a ta je určená regulátorem,“ uvedl Kučera.

Většinou jde o národního regulátora. Ten v ceně zohledňuje náklady na přepravu ke konečnému spotřebiteli. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s generálním sekretářem Power Exchange Central Europe (PXE) Davidem Kučerou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dejte si pozor při výběru dodavatele energie. Rozhodující jsou podmínky, nikoli cena Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trumpovo ferrari se vydražilo za 270 000 dolarů

  Byznys ·

  Deset let starý sportovní vůz Ferrari F430, který patřil americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, se prodal v sobotní aukci na Floridě na jihovýchodě Spojených států za…

 2. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 3. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

 4. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

  Byznys ·

  Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.