reklama

Česká republika se odmítá podílet na krátkodobých půjčkách Řecku

Česká republika odmítá poskytnout případnou záruku za půjčku Řecku. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedli premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš. Evropská unie uvažuje na přechodnou dobu o využití staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM) pro krátkodobou pomoc Řecku. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky, nejen státy eurozóny. O této případné překlenovací půjčce Řecku budou dnes jednat ministři financí EU. Na krytí závazků a otevření bank bude země na několik týdnů potřebovat zřejmě kolem 12 miliard eur (325 miliard Kč).  

Mohlo by vás zajímat

„V rámci tohoto mechanismu jsou do tohoto problému vtahovány i ostatní země EU. Česká republika odmítá garance za řecké dluhy a (Evropská) rada v minulosti řekla, že tento mechanismus po červnu 2013 již nebude používat. Naše stanovisko je, že nechceme, aby byl tento mechanismus použit. A pokud ano, tak jen dočasně,“ uvedl Babiš. Upozornil ale, že Česko může být přehlasováno.

Premiér Sobotka k situaci Řecka zopakoval, že je lepší mít dohodu s tvrdými podmínkami pro Řecko než zhroucený stát uvnitř EU a NATO. Zároveň ale řekl, že evropská solidarita má své limity a hranice. „A pokud chce Řecko další pomoc, musí realizovat reformní opatření,“ uvedl.

Členské země eurozóny se po celonočním jednání dohodly na tom, že Řecko bude moci začít jednat o třetím programu pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Podmínkou je rychlé zahájení tvrdých reforem. Řecko ale bude potřebovat peníze ještě před finální dohodou o novém programu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Pomoci by v této věci mohla, kromě dalších variant, také právě krátkodobá půjčka ze staršího evropského nástroje EFSM. Za půjčky z EFSM ručí všechny státy evropské osmadvacítky v poměru, který odpovídá jejich příspěvku do evropského rozpočtu. Česká republika by tak ručila za 1,13 procenta výše případné půjčky. EFSM byl v minulosti využit na pomoc Irsku a Portugalsku.

O případné překlenovací půjčce budou v úterý rozhodovat kvalifikovanou většinou ministři financí celé EU. Jednání v Bruselu se zúčastní i ministr financí Andrej Babiš. Původně ministerstvo financí avizovalo, že delegaci povede náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková.

 

Zdroj: ČTK

 

Česká republika se odmítá podílet na krátkodobých půjčkách Řecku Foto: Bohuslav Sobotka Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecké banky zůstanou nadále zavřené

  Byznys ·

  Řecké banky zůstanou minimálně do středy zavřené. Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Vedení Evropské centrální banky (ECB) ponechalo navzdory dohodě Řecka s euroz…

 2. Rusko podpoří Řecko zvýšením dodávek energie

  Byznys ·

  Rusko plánuje podpořit hospodářské zotavení Řecka posílením spolupráce v oblasti energetiky. Uvažuje zejména o tom, že zajistí zadlužené balkánské zemi přímé dodávky e…

 3. Cena mléka bude v létě nadále klesat

  Byznys ·

  Pokles cen mléka bude i v letních měsících nadále pokračovat. Podle predikce Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) se pokles průměrné výkupní ceny nezastaví a…

 4. Summit EU k řecké krizi se dnes konat nebude

  Byznys ·

  Dnešní večerní summit Evropské unie k Řecku byl zrušen. Uskuteční se jen vrcholná schůzka eurozóny, která naváže na jednání ministrů financí eurozóny. Na twitteru o to…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.